Sopka Etna na ostrove Sicília začala v utorok chrliť "fontány" horúcej lávy a stĺp popola sa dostal do výšky asi štyroch kilometrov.
Paleontológovia v Argentíne odkryli pozostatky gigantického dinosaura.
Archeológovia v Indonézii objavili najstaršiu známu jaskynnú maľbu. Vyobrazenie divokého prasaťa na ostrove Sulawesi podľa odborníkov praveký umelec namaľoval pred 45 500 rokmi.
V Londýne je už niekoľko týždňov nezvestná "kráľovná" kŕdľa krkavcov, ktoré strážia miestny kráľovský palác Tower.
Suché obdobia trápiace v posledných rokoch krajiny strednej Európy majú viac príčin.
Vedci upozorňujú, že ihličnany sú dôležitým prvkom lesov a ich ubúdanie v súvislosti so zmenou prostredia, nárastom teplôt, sucha a premnoženia škodcov je enormné.
Vedecká expedícia objavila na svahoch bolívijských Ánd neďaleko metropoly La Paz dve desiatky nových druhov rastlín a živočíchov a tiež vzácne žaby a motýle, ktoré odborníci považovali za vyhynuté.
Aké boli najdôležitejšie udalosti vo vede, medicíne, vesmíre, histórii človeka? Prinášame vám päť najdôležitejších udalostí.
Jeden druh včiel vo Vietname dáva ku vchodu do svojich úľov kúsky trusu zvierat, aby odradil obrovské sršne od vlietnutia do svojho príbytku.
Novinovým titulkom a televíznym správam v tomto roku dominoval COVID-19. Avšak objavilo sa aj veľa ďalších dôležitých vedeckých správ.
V utorok 29. decembra 2020 o 12:19 h stredoeurópskeho zimného času (11:19:54 h svetového času) zasiahlo územie Chorvátska zemetrasenie, ktoré spôsobilo veľké materiálne škody na budovách a infraštruktúre.
Britský úrad pre výskum Antarktídy (BAS) organizuje vedeckú expedíciu, ktorá bude od januára skúmať dopad obrovskej plaviacej sa ľadovej kryhy A-68a na jej okolie.
Nemecký pilot Samy Kramer počas 280 kilometrov dlhému letu na nebe nakreslil injekčnú striekačku, aby ľuďom pripomenul začiatok očkovania proti COVID-19 v Európe.
Archeológovia našli v Pompejách, kde práce neustali ani počas pandémie, mimoriadne zachovalé thermopolium, teda akési antické rýchle občerstvenie.
Pred asi 110 miliónmi rokov sa na brehoch pradávnej lagúny preháňal dinosaurus. Mal dlhú hrivu a z ramien mu vyrastali tvrdé štruktúry pripomínajúce stuhy.
Medzi druhmi, ktoré boli novo objavené v tomto roku, je tiež orchidea, o ktorej sa hovorí ako o "najškaredšej na svete", informoval spravodajský portál BBC.
Koronavírusová epidémia sa dostala aj na antarktický kontinent, ktorý bol dosiaľ uchránený od tejto globálnej nákazy. Informovala o tom stanica BBC.
Antarktída od konca augusta zaznamenala viac ako 30 000 otrasov, čo predstavuje nárast seizmickej aktivity na tomto vzdialenom snehom pokrytom kontinentu.
Z obrieho ľadovca v južnom Atlantiku, ktorého púť v poslednom čase vedci dôkladne sledujú pre možné ohrozenie fauny na neobývanom ostrove Južnej Georgie, sa odlomil ďalší kus.
Vedci preukázali, že vrabec používa pre stavbu svojho hniezda palinu, aby ochránil mláďatá pred parazitmi.
Archeológovia našli v hlavnom meste Mexika ďalších 119 ľudských lebiek, ktoré sú podľa nich súčasťou aztéckeho rituálneho múru.
Alpám hrozí, že do konca storočia stratia až 92 percent svojich ľadovcov. S poznatkom prichádza výskum, ktorého závery zverejnil špecializovaný časopis Climate Dynamics.
Tento rok bude zrejme jedným z troch najteplejších od začiatku meraní v polovici 19. storočia.
Obyvatelia Štokholmu od začiatku mesiaca nevideli slnko. Švédsky meteorologický úrad (SMHI) od 1. decembra nezaznamenal v hlavnom meste ani jednu hodinu slnečného svitu.
Vedci sa domnievajú, že pri západnom pobreží Mexika objavili nový druh veľryby z rodu vorvaňovcov.