Pri variante koronavírusu zisteného v Juhoafrickej republike (JAR) hrozí "vážne riziko opätovného nakazenia" a to zvyšuje obavy o účinnosť vakcín.
Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát identifikovali v Južnej Afrike, je oproti predošlým mutáciám nákazlivejší, neexistuje však dôkaz, že by spôsoboval aj vyššiu úmrtnosť.
V čase pandémie nového typu koronavírusu sa u žien zvýšil stres, u mužov sa zvýšilo altruistické správanie. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie.
Obe dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo v Spojených štátoch viac ako 1,5 milióna ľudí. Sú medzi nimi aj traja zdravotníci z Česka a Slovenska.
Slovenská akadémia vied vydala stanovisko k vakcinácii proti ochoreniu COVID-19. Vypracovali ho vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV.
Vedci v novej štúdii zistili, že rúška účinne pomáhajú pri spomalení šírenia covidu-19.
Skupina talianskych vedcov vydala štúdiu, v ktorej upozornili na nový najstarší prípad nákazy koronavírusom v Taliansku.
Ani pandémia nezabránila tomu, aby sa vedci zaoberali rôznymi otázkami. Kto získal Nobelovu cenu? Pri akej teplote zamŕza voda? A koľko meria Mt. Everest?
Vedci po celom svete sa špecializovali na boj proti pandémii nového koronavírusu. Výskum však pokračoval aj v iných oblastiach. Čím Japonci opelili stromy?
mRNA je jednoducho povedané nosič genetickej inštrukcie. Ešte jednoduchšie povedané, je to návod, pomocou ktorého si naše telo dokáže vytvoriť jednu časť vírusu.
Ide o vôbec prvý test na svete, ktorý dokáže identifikovať nielen samotný SARS-CoV-2, ale aj jeho britskú mutáciu cez pozitívny signál v RT-PCR analýze.
Vakcína od firiem Pfizer a BioNTech pôsobí proti novým genetickým mutáciám koronavírusu.
Hoci pandémia ovplyvnila celý tento rok a vedci sa sústredili najmä na výskum vakcíny, život sa nezastavil a vedci našli odpovede aj na mnohé ďalšie otázky.
Ukončiť dojčenie pre očkovanie proti COVIDU-19 nie je podľa odborníkov potrebné. Žena sa môže zaočkovať a dieťa naďalej dojčiť.
Slovo robot je jedným z mála, ktoré dala čeština cudzím jazykom v 20. storočí. Pochádza z vedeckej hry Karla Čapka s názvom R. U. R., ktorá sa stala svetoznámou práve aj týmto slovom.
Výskyt vírusu SARS-CoV-2 s mutáciou, ktorú vedci dokázali v južných častiach Anglicka, sa potvrdil aj v prvých laboratórnych vzorkách na Slovensku.
Pred desiatimi rokmi, 28. decembra 2010, bolo oznámené, že v Denisovej jaskyni na Altaji na Sibíri v Rusku našli niekoľko zlomkov kostí dávno vyhynutého druhu predchodcu človeka - denisovana.
Veľkým problémom zdravotníctva v súčasnosti je stúpajúci výskyt bakteriálnych kmeňov, ktoré sú rezistentné voči pôsobeniu antibiotík a stávajú sa multirezistentné.
Koronavírus upútal pozornosť k čuchu, často zaznávanému zmyslu. Strata čuchu či narušenie jeho funkcií nie sú ničím vzácnym. Jeden človek z 20 zažije niekedy v živote stratu čuchu.
Ruskí vedci našli v Jakutsku dobre zachovalé telo srstnatého nosorožca, ktorý pravdepodobne putoval Sibírou pred viac ako 20 000 rokmi. Jeho zvyšky sa našli v oblasti, kde sa ťažia diamanty, uviedla dnes agentúra Reuters.
Nákazlivejšia mutácia koronavírusu, zaznamenaná v polovici decembra v Anglicku, pravdepodobne nespôsobuje vážnejší priebeh ochorenia COVID-19 než iné varianty.
Pandémia COVID-19 významne ovplyvnila životy ľudí prakticky na celej planéte a veľké zmeny zažívajú aj deti.
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ponúka na svojich stránkach špecializovaný nástroj ŠTÚROVCI v snahe pripomenúť tohto význačného menovca netradičným spôsobom.
Prvé kroky kinematografie sa odohrali pred 125 rokmi, 28. decembra 1895. V suteréne parížskej kaviarne Grand café bratia Lumierovci predviedli svoj vynález - kinematograf.
Kvôli šíreniu koronavírusu musia korčuliari na klzisku v centre Viedne dodržiavať rozostupy. Stráži ich zvláštne zariadenie, ktoré spustí alarm, ak sa dvaja ľudia z rôznych domácností priblížia na menej ako dva metre.