V Guatemale kopú slovenskí vedci už sedemnásty rok. Za ten čas sa im podarilo niekoľko významných objavov.
Meiffret pri jednom zo svojich pokusov o rýchlostný rekord spadol, zlomil si lebku na piatich miestach a lekári mu nedávali šancu prežiť. Napriek tomu sa neskôr stal najrýchlejším cyklistom na svete.
Ľudské kosti nájdené v poľskej jaskyni Maszycka boli úmyselne rezané a lámané, čo naznačuje konzumáciu špiku z nich.
New Glenn od spoločnosti Blue Origin je nový typ rakety, ktorej niektoré súčasti možno opakovane použiť.
Archeológovia vykonávali prieskum starovekého mesta Taposiris Magna neďaleko egyptskej Alexandrie. Počas nich objavili malú mramorovú bustu, ktorá sa zmestí do dlane. Má na nej byť Kleopatra.
Ľudský mozog je extrémne pomalý pri spracovávaní informácií. Napriek tomu ho počítače a ani umelá inteligencia nedokážu nahradiť. Dôvodov je viacero.
Fousova fotografia zachytila halové javy v Krušných horách za svitu Mesiaca.
Mrakodrap by mal mať celkovú dĺžku 1 200 metrov (od jednej základni k druhej) a jeho najvyšší bod by mal byť vo výške približne 600 metrov. Investor sa zatiaľ nenašiel.
Bitcoin, najznámejšia kryptomena, dosiahol 5. decembra 2024 historický míľnik, keď jeho cena prvýkrát prekročila hranicu 100 000 amerických dolárov, s denným maximom 103 656 dolárov.
Inovatívny fén má minilastický dizajn, až 5 režimov nastavenia teploty, tri rôzne spôsoby používania, dve rýchlosti a pritom extra kompaktné rozmery.
Viac než 2000 rokov stará nádoba zo starovekého Egypta bola naposledy naplnená koktejlom psychedelických drog a alkoholu.
Smart ponožka monitoruje pulz dieťaťa, okysličenie krvi a aj kvalitu spánku.
Vrany sú po inteligenčnej stránke vlastne lietajúce opice a ich (ne)priateľskosť závisí od toho, čo človek danej vrane alebo niektorej jej kamarátke urobil.
Umelá inteligencia spojená s EEG umožňuje pri monitorovaní mozgových vĺn napríklad vytvoriť obraz reprezentujúci aktuálne predstavy človeka v hlave.
Vedci objavili spojenie medzi vystavovaním sa svetlu v noci a rizikom predčasnej smrti – najzreteľnejšie bolo u ľudí trpiacich kardiologickými problémami.
Výskum slovenskej časti misie obohatil poznanie pevnostnej architektúry 20. dynastie, sídliska z 18. dynastie a pohrebiska z Druhého prechodného obdobia.
Ide o unikátny počin v rámci celej Európy. Pracovisko v Bostone bude v USA prezentovať české projekty.
Vedci kompletne zmapovali mozog mušky. Ich výskum môže zásadne prispieť k pochopeniu neurónových sietí a správania mozgu nielen zvierat, ale aj ľudí.
Kódex má byť zárukou kvality vedeckého výskumu.
Študenti v reálnom čase vysielali video z okuliarov na Instagram, tam ho sledovala umelá inteligencia, ktorá cez verejné databázy hľadala informácie o ľuďoch na ňom a následne im ich cez čet posielala.
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2024 získal David Baker z Washingtonskej univerzity a Briti Demis Hassabis s Johnom Jumperom z Google DeepMind za výskum týkajúci sa bielkovín.
Podľa Karolínskeho inštitútu odhalili doteraz neznámy princíp génovej regulácie, ktorý je mimoriadne dôležitý pre mnohobunkové organizmy vrátane ľudí.
Ležiaky majú iba obmedzené množstvo chutí a vôní. Dôvodom je obmedzený počet dostupných ležiakových kvasiniek. to sa však môže zmeniť.
Revolučné zariadenie získalo od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) status prelomového, čo umožní rýchlejší začiatok testovania na ľuďoch.
Pri pokusoch na myšiach sa potretá koža v červenom svetle javila ako priehľadná a vedci jasne uvideli pečeň, močový mechúr a ďalšie vnútornosti.