Umelá inteligencia zdolala už aj hráčov pokeru

Umelá inteligencia zdolala človeka v ďalšej spoločenskej hre. Po backgammone, dáme, šachu a go prišiel na rad aj no-limit poker. Oproti predchádzajúcim hrám je však v tomto víťazstve počítača nad profesionálnymi hráčmi jeden zásadný rozdiel. "Poker bol dlhoročnou výzvou pre umelú inteligenciu,” uviedol Michael Bowling, profesor z Albertskej univerzity, ktorý výskumný tím viedol.

umelá inteligencia, hráči, poker
Zľava Matej Moravčík, Martin Schmid a Michael Bowling, ktorí dokázali vyvinúť umelú inteligenciu schopnú v pokeri poraziť aj profesionálnych hráčov.
Autor: , ,

„Je to typická hra s neúplnou informáciou, v ktorej hráči počas hry nemajú rovnaké informácie a pohľad na hru.“ K víťazstvu umelej inteligencie nad človekom významne prispeli aj Slováci Matej Moravčík a Viliam Lisý, ktorí pôsobia na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity a Elektrotechnickej fakulte ČVUT. Výsledky ich práce boli publikované v prestížnom vedeckom časopise Science. Profesionálnych hráčov pokru porazil počítačový program DeepStack.

„Ako už to v pokeri býva, veľkú úlohu zohrala náhoda. Pri priateľskom rozhovore s profesorom Bowlingom na konferencii v Montreale slovo dalo slovo a na stole bolo pozvanie odísť na rok do Kanady a stať sa členmi tímu s odvážnym cieľom, ktorý sa nakoniec viac ako vydaril. Náročnosť projektu podčiarkuje aj fakt, že desaťčlenný tím pracoval na projekte takmer rok,“ zhodli sa spoluautori štúdie Martin Schmid a Matej Moravčík.

Fakt, že pri pokeri hráč nevidí karty oponenta a oponent nevidí jeho karty, robí pre umelú inteligenciu problém výrazne zložitejším z teoretického hľadiska. Na druhej strane je však táto neurčitosť informácie v reálnom svete bežná. Matematické modely hier umožňujú opísať situácie z ekonómie, aukcií, zo sieťovej bezpečnosti, z ochrany dôležitých cieľov alebo kontroly cestovného. „V týchto reálnych situáciách sa jednotlivé strany len veľmi zriedka rozhodujú na základe úplných a identických informácií. Preto je pokrok v riešení hier s neúplnou informáciou zásadný pre praktické aplikácie,“ vysvetľuje Bowling.

Algoritmus programu DeepStacku je podľa autorov výskumu prelomový, pretože sa podarilo preniesť myšlienky, ktoré boli kľúčové v hrách s úplnou informáciou (ako je šach alebo go), do sveta hier s neúplnou informáciou. Dosiaľ nebolo jasné, či je podobný prístup vôbec možný.

Deepstack umožňuje vypočítať vhodnú stratégiu pre situáciu v pokeri až v momente, keď situácia nastane, teda bez nutnosti uvažovať o úplne celej hre dopredu naraz, čo bol doteraz prevládajúci prístup. Táto zásadná zmena princípov riešenia bola umožnená okrem iného rozvojom strojového učenia pomocou hlbokých neurónových sietí. Táto neurónová sieť v prípade Deepstacku vyhodnocuje jednotlivé pokerové situácie, a ide teda o istú formu intuície, ktorú algoritmus využíva na správne rozhodnutia. „Podobne ako v prípade človeka, musí aj Deepstack svoju intuíciu trénovať hraním množstva pokerových partií. Naša sieť v priebehu učenia videla milióny pokerových situácií,“ dodáva Moravčík.

Čítajte viac

Deepstack hral proti skupine profesionálnych hráčov pokeru v decembri 2016. Tridsaťtri hráčov vybraných Medzinárodnou federáciou pokeru pochádzalo zo sedemnástich štátov. Každý hráč mal možnosť hrať 3-tisíc hier počas štyroch týždňov. Deepstack týchto hráčov v priemere porazil s obrovskou prevahou. Každého z jedenástich hráčov, ktorí dohrali všetkých 3¤000 partií, porazil aj individuálne a iba v jednom prípade výhra nebola štatisticky signifikantná. Deepstack je teda prvý počítačový program, ktorý porazil profesionálnych hráčov v dvojhráčovom no-limit Texas Hold'em Poker.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
deti, dovolenka, stastie, mama, dieta

Rozhoduje mesiac narodenia o zdraví?

27.03.2017 15:00

Dátum narodenia predurčuje náš zdravotný stav po celý život. Ročné obdobie má zrejme vplyv na to, či budeme viac, či menej náchylní na rôzne ochorenia.

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.