Predčasne narodené deti potrebujú dotyky

Novorodenci vnímajú svet cez dotyk. Vedci snímali mozgovú aktivitu 125 novonarodených detí vrátane tých, ktoré sa narodili predčasne. Ich merania potvrdili už dávnejšie zistenia, že prvé skúsenosti s dotykmi majú dlhodobý efekt na spôsob, ako ich mozog reaguje na jemné dotyky ešte dlho po tom, čo sa vrátia z pôrodnice domov.

novorodenci, deti, predčasne narodené, inkubátor
Jedno z detí, ktoré sa zúčastnilo na pokuse s dotykmi, s nasadenou sieťkou s EEG senzormi.
Autor:

Vedci v odbornom žurnále Current Biology uviedli, že práve jemné dotyky sú najdôležitejšie pre správny vývoj zmyslov novorodencov. Toto zistenie je zásadné najmä pre starostlivosť o predčasne narodené deti, ktoré po pôrode ostávajú v neonatalogickom inkubátore. V nich sa udržiava teplota podobná ako v maternici matky a aj vyššia koncentrácia kyslíka.

„Treba zaistiť, aby aj predčasne narodené deti v inkubátoroch mohli vnímať pozitívny dotyk pokožky na pokožku a tak ich mozog získal vnemy, aké od narodenia dostávajú deti, ktoré sa narodili v riadnom termíne,“ uviedla Nathalie Maitreová z Lekárskeho centra Vanderbiltovej univerzity. „Ak sa ich nemôžu dotýkať rodičia, nemocnica by mala na to zabezpečiť odborne vyškolený personál,“ dodala.

Maitreová s kolegami vytvorili experiment, do ktorého vybrali 125 detí. Niektoré z nich sa narodili predčasne v 24. až 36. týždni tehotenstva a ostatné, ktoré sa narodili v bežnom termíne 38 až 42 týždňov. Predtým, ako odišli z nemocnice domov, nasadili im na hlavu mäkkú sieť EEG (elektroencefa­logram) senzorov a sledovali, ako ich mozog reagoval na jemný dotyk.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mozog predčasne narodených detí reaguje na dotyk slabšie ako mozog detí narodených v bežnom termíne. Ďalšia analýza však ukázala, že odpoveď mozgu detí z inkubátora, ktorým sa dostávalo nežných dotykov od rodičov alebo nemocničného personálu, bola podstatne silnejšia v porovnaní s deťmi, ktorým boli nežnosti odopreté.

Niektoré predčasne narodené deti musia podstúpiť viac či menej bolestivé vyšetrenia. Aby ich lepšie zvládali, dostávajú lieky proti bolesti či cukor. No aj tak mozog týchto detí reagoval na jemné pohladenie viditeľne slabšie, ako mozog tých detí, ktoré boli bolestivejších zákrokov ušetrené. „Dúfali sme, že jemné dotyky pomôžu deťom lepšie zvládnuť bolesť a neskôr typickejšie reagovať na pohladenia. Podľa všetkého však bolesť ovplyvnila ich schopnosť reagovať na jemné dotyky,“ dodala Maitreová.

Teraz chce s kolegami skúmať, aký vplyv na novorodencov má ľudský hlas spojený s dotykmi. Podľa nej však už je teraz jasné, že deťom v inkubátoroch by jemný dotyk od rodičov nemal byť odopieraný.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
deti, dovolenka, stastie, mama, dieta

Rozhoduje mesiac narodenia o zdraví?

27.03.2017 15:00

Dátum narodenia predurčuje náš zdravotný stav po celý život. Ročné obdobie má zrejme vplyv na to, či budeme viac, či menej náchylní na rôzne ochorenia.

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.