Dozrel čas na elektronické faktúry?

Slovensko je na chvoste v elektronizácii faktúr. Kde vznikol problém? Ľudia stále veria viac papieru ako elektronickému dokumentu. Je to správne?

28.07.2010 19:00
Elektronizácia faktúr, elektronické faktúry,... Foto:
Pri prechode na elektronickú faktúru môže firma ušetriť vraj až 80 - 90 percent súvisiacich nákladov.
debata

Viaceré firmy na Slovensku začali zvýhodňovať zákazníkov, ktorí namiesto bežnej papierovej faktúry v poštovej schránke uprednostnia jej elektronické doručenie. Odôvodňujú to najmä nižšími nákladmi a ochranou prírody. Šetriť by tak mali aj samotní spotrebitelia. Nielen peniaze ale aj čas. Ale…

V severských krajinách sú elektronické faktúry úplne bežnou praxou. Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý si dala vyhotoviť spoločnosť Itella, ich prijíma až 80 percent obyvateľov Dánska či Nórska. Slovensko je na chvoste rebríčka. Nie sme však sami. V rovnakej skupine konzervatívcov sa nachádzajú aj západoeurópske krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Kde je problém?

Kým napríklad obyvatelia Dánska preferujú príjem faktúr priamo do internetového bankovníctva, Slováci majú radšej faktúry zaslané mailom. Problémom je súčasná legislatíva, ktorá určuje presné podmienky použitia elektronického podpisu, a zároveň možnosti, respektíve ochota bánk hľadať alternatívne a efektívne spôsoby pre realizovanie platieb prostredníctvom došlých faktúr.

Existuje niekoľko spôsobov zasielania elektronických faktúr. Pokiaľ firma pošle koncovému zákazníkovi faktúru mailom, stačí jej na to formát PDF. Nepredpokladá sa totiž, že bude vytlačená a archivovaná v hmotnej podobe. Rozdiel je však, ak je príjemcom podnikateľ, ktorý ju musí evidovať vo svojom účtovníctve. V takom prípade si ju zväčša vytlačí a archivuje, pričom náklady presunie na svoju stranu. Ušetrí ale na poštovnom. Ďalším problémom je efektivita. Všetky faktúry si totiž musí do účtovného systému zadať ručne.

Niekoľko riešní ponúkajú špecializované firmy, u ktorých si môžu podnikatelia vytvoriť napríklad vlastnú schránku, na ktorú im budú zasielané všetky papierové faktúry. Tým sa ich starosti končia. Došlé faktúry budú zoskenované, údaje identifikované a elektronicky doručené, samozrejme opatrené elektronickým podpisom, ktorý podmieňuje slovenská legislatíva. Samotný účtovník už obdrží len špeciálny súbor, ktorým automaticky importuje potrebné údaje do účtovného softvéru. O tom, že to naozaj funguje, svedčí viacero veľkých spoločností, ktoré tento systém využívajú. Zástupcovia spoločnosti Itella, ktorá služby elektronizácie faktúr poskytuje, ich však menovať nechceli. „Sú to spoločnosti, ktoré patria k lídrom na trhu,“ dodáva obchodný riaditeľ, Ján Mindek.

Slováci elektornickým faktúram stále neveria. Cítia sa istejšie, ak majú vo svojich rukách kus papiera. Aj napriek tomu, že ho stratia alebo znehodnotia skôr ako elektronický dokument. Aby sa situácia zmenila, musia spoločnosti zmeniť taktiku a ľudí o výhodách elektronických faktúr najskôr presvedčiť.

debata chyba