Gény prinútili rakovinové bunky spáchať samovraždu

Pomocou nanotechnológií sa podarilo do rakovinových buniek prepašovať gény, ktoré dokážu zhubnú bunku "presvedčiť", aby spustila samoničiaci proces.

22.11.2010 11:00
kmeňová bunka Foto:
Ilustračné foto
debata

Výhodou oproti tradičným spôsobom liečby rakoviny je najmä to, že gény ovplyvňujú len rakovinové bunky a zdravé nechajú na pokoji. Podľa vedcov by takouto génovou terapiou bolo možné liečiť nádory, ktoré sú blízko životne dôležitých orgánov a nie je možné ich vyoperovať.

Nanotechnológie patria k sľubným liečebným postupom novodobej medicíny. Výskumníci využívajú toto nové vedecké odvetvie na zostrojenie miniatúrnych „torpéd“, ktoré by boli schopné priviesť látky proti rakovine kdekoľvek v ľudskom tele. Tieto torpéda by vyhľadali rakovinové bunky a vypustili do nich muníciu, ktorou sú v tomto prípade dva gény nútiace bunky produkovať bielkoviny, ktoré ich postupne zničia.

Nanotechnológie sa zatiaľ nevyužívajú v praxi na liečbu ľudí, pretože stále nie je isté, či sú z dlhodobého hľadiska bezpečné. Zatiaľ ich vedci testujú len na myšiach, no výsledky sú veľmi sľubné. Podľa vedcov z Londýnskej školy farmácie, ktorí o novom spôsobe liečby rakoviny informovali v magazíne Cancer Research, sa ich metódou podarilo vyliečiť až 80 percent myší.

„Génová terapia má veľký potenciál na vytvorenie bezpečného a efektívneho lieku proti rakovine. Výzvou pre vedcov zostáva vyvinúť nosiče týchto génov k rakovinovým bunkám,“ uviedol hlavný autor štúdie Andreas Schatzlein. Podľa neho je to veľmi významný pokrok vo výskume a vyjadril nádej, že s testovaním nového lieku na ľuďoch by sa mohlo začať už o rok. Dobrovoľníkmi v týchto experimentoch sa zrejme stanú ľudia s nádormi na pľúcach či mozgu, ktoré nie je možné odstrániť chirurgicky.

debata chyba