Hubble objavil hviezdu, ktorá požiera svoju planétu

Najhorúcejšia planéta v našej galaxii Mliečna dráha môže mať zároveň aj najkratšiu životnosť. O záhubu planéty sa postará jej vlastná materská hviezda. Podľa zistení Hubblovho vesmírneho teleskopu jej ostáva len desať miliónov rokov života, čo je z pohľadu vesmíru skutočne len okamih.

26.05.2010 17:47
planéta, hviezda, Foto:
Prúd materiálu, ktorý prúdi z planéty do Slnka. Planéta sa dostala tak blízko svojej hviezdy, že jej povrch je rozžeravený na 1500 stupňov Celzia a jeden rok na nej trvá len niečo vyše jedného pozemského dňa.
debata

Planéta s označením WASP-12b je tak blízko svojej hviezdy podobnej nášmu Slnku, že je rozhorúčená na 1 540 stupňov Celzia a pre silnú gravitáciu hviezdy je deformovaná do tvaru rugbyovej lopty. Zároveň sa jej atmosféra nafúkla na trojnásobok priemeru Jupitera a hviezda z nej rýchlo vysáva všetok materiál. Práve vďaka tomu je síce trojnásobne väčšia ako Jupiter, no len o 40 percent masívnejšia.

Efekt výmeny materiálu medzi dvoma vesmírnymi objektmi bol pozorovaný už niekoľkokrát, no vždy len medzi dvoma sesterskými hviezdami. Toto je prvý raz, čo astronómovia zaznamenali rovnakú udalosť medzi planétou a jej slnkom. ,,Vidíme obrovský mrak materiálu, ktorý uniká z planéty a vťahuje ho do seba hviezda.

V tomto mraku sme takisto identifikovali chemické prvky, ktoré sme na planéte mimo našej slnečnej sústavy zatiaľ nezaznamenali," uviedol tím vedcov vedený Carole Haswellovou z The Open University vo Veľkej Británii. Svoje pozorovania zverejnili v magazíne The Astrophysical Journal Letters.

Ich výskum potvrdil teoretickú štúdiu zverejnenú vo februári v žurnále Nature. V nej Shu-lin Li z Pekinskej univerzity ako prvý predpovedal, že planéta tak blízko hviezdy bude deformovaná silnou gravitáciou, a preto vnútro planéty bude také horúce, že roztiahne jej vonkajšiu atmosféru. Teraz Hubblov teleskop túto teóriu potvrdil priamym pozorovaním pomocou prístroja COS (Cosmic Origins Spectrohrap).

Hviezda WASP-12 je tzv. žltý trpaslík a nachádza sa približne 600 svetelných rokov od Zeme. Jeden svetelný rok je vzdialenosť, ktorú svetlo zdolá za jeden rok. Exoplanétu, ktorá okolo tejto hviezdy obieha, sa podarilo objaviť pred dvomi rokmi. Na základe meraní vedci zistili, že planéta je tak blízko hviezdy, že ju obehne raz za 1,1 dňa. Prúd materiálu putujúci z planéty do hviezdy pozostáva okrem iných prvkov najmä z hliníka a mangánu.

debata chyba