Kmeňové bunky sú prísľubom pri liečbe cukrovky

Kmeňové bunky je možné premeniť na pankreatické bunky potrebné na liečbu cukrovky, ukázal tím vedcov. Druhému tímu sa zase podarilo premeniť embryonálne kmeňové bunky na komplexné vrstvy tkaniva čriev.

14.12.2010 10:05
kmeňové bunky Foto:
Kmeňové bunky možno využiť na vytvorenie akýchkoľvek buniek v tele.
debata

Obe štúdie sú novým príspevkom k využitiu kmeňových buniek pri liečbe dosiaľ neliečiteľných ochorení. Kmeňové bunky totiž majú schopnosť premeniť sa na akékoľvek bunky v tele od kostných cez pečeňové až po nervové.

Ian Gallicano z Georgetown University vo Washingtone použil pluripotentné kmeňové bunky, ktoré vytvoril zo spermatogoniálnych kmeňových buniek. V laboratórnych podmienkach sa mu podarilo vypestovať beta pankreatické bunky schopné produkovať inzulín. Keď tieto bunky transplantoval do myší trpiacich cukrovkou, dokázali nahradiť pankreatické beta bunky, ktoré telo omylom zničí u pacientov chorých na cukrovku prvého typu.

V súčasnosti deti a mladí ľudia diagnostikovaní na cukrovku typu jeden musia celý život užívať inzulínové injekcie. V niektorých prípadoch je možné pacientom transplantovať pankreatické bunky od mŕtvych darcov. V tomto prípade však hrozia zápalové reakcie, ak telo cudzie transplantované bunky neprijme.

Gallicano však tvrdí, že na transplantáciu by sa mohli použiť pacientove vlastné bunky, pričom táto metóda by mohla fungovať aj u žien, len namiesto spermatogónií by sa použili oocyty. Druhý významný objav sa podaril vedcom na čele s Jamesom Wellsom zo Cincinnati Children's Hospital Medical Center, ktorí premenili ľudské embryonálne kmeňové bunky a indukované pluripotentné kmeňové bunky na takzvané organoidy – komplexné vrstvy rôznych typov buniek, ktoré tvoria črevné tkanivo.

Tieto organoidy by sa dali využiť pri štúdiu rôznych črevných ochorení a prípadne aj na ich liečbu. Wells a jeho kolegovia o výsledkoch svojho výskumu informovali v časopise Nature.

debata chyba