Hackeri v rakúskom hoteli hosťom zamkli dvere a žiadali výkupné

Hackeri využili zraniteľnosť centrálneho systému pre správu kľúčov a hosťom v luxusnom rakúskom hoteli zabránili odomknúť dvere do izieb. Vedenie hotela napokon výkupné zaplatilo a prisľúbilo výmenu zámkov na dverách.

hacker, útok, internet, bezpečnosť, hackeri, dáta, krádež, malvér
Ilustračné foto
Autor:

Ak je možné nabúrať sa do počítača jednotlivca a odcudziť z neho citlivé údaje, ktoré majú cenu niekoľkých stoviek či tisíc eur, prečo by nebolo možné zájsť ešte o krok ďalej? Hackerom tak nerobí problém využiť zraniteľnosť v centrálnom systéme, ktorý ovláda prístup k hotelovým službám vrátane zámkov na dverách. Hosťom v rakúskom hoteli Seehotel Jägerwirth uzamkli izby a za ich odblokovanie požadovali výkupné.

Neznámym hackerom sa podarilo využiť bezpečnostnú chybu a získať neoprávnený prístup do centrálneho systému pre správu virtuálnych kľúčov vo štvorhviezdičkovom alpskom rezorte. Systém infikovali takzvaným ransomvérom, ktorý šifruje dáta a za ich odomknutie požaduje nemalé výkupné, obvykle vo virtuálnej menej Bitcoin. V konkrétnom prípade ransomvér od správy hotela požadoval výkupné vo výške 1500 eur, ktoré napokon hotel v záujme svojich hostí útočníkom vyplatil. Po prevode peňazí na bitcoinový účet hackeri hotelové dvere odblokovali. Hotel sa podľa servera The Local rozhodol vymeniť všetky zámky a namiesto elektronických bude opäť používať štandardné zámky na kľúč.

Hackeri si vyberajú svoje obete sofistikovane

Ransomvér v minulosti vydieral aj súkromnú hollywoodsku nemocnicu Hollywood Presbyterian Medical Center. Na serveroch nemocnice zašifroval dôležité informácie o pacientoch, za ktorých dešifrovanie požadoval výkupné vo výške zhruba 17-tisíc dolárov splatné v Bitcoinoch. Kvôli charakteru zašifrovaných dát sa nemocnica rozhodla výkupné zaplatí a získať dešifrovací kľúč.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.