Výrobca televízorov špehoval užívateľov a údaje predával tretím stranám

Americká firma Vizio zbierala údaje z 11 miliónov televízorov a sledovala návyky užívateľov. Dáta potom predávala tretím stranám. Federálna obchodná komora jej uložila dvojmiliónovú pokutu.

televízory, diaľkový ovládač, televízor, tv
Ilustračné foto
Autor:

Nie je tajomstvom, že inteligentné spotrebiče môžu poľahky skončiť v rukách skúsených hackerov, ktorí ich využijú či už na šírenie malvéru alebo na špehovanie členov domácnosti. O to horšie je, ak tak cielene robí aj sám výrobca. Federálna obchodná komora uložila americkej firme Vizio pokutu vo výške 2,2 milióna dolárov za nelegálny prístup a spracovávanie dát miliónov užívateľov inteligentných televízorov. Informoval o tom server BBC.

Spoločnosť Vizio nie je len dodávateľom softvéru, ale televízory aj sama vyrába. Podľa obchodnej komory softvér nastavila tak, aby na jej servery automaticky odosielal údaje o používaní televízorov. Tieto údaje si potom firma nenechávala len pre seba, ale predávala ich tretím stranám. Bránila sa tým, že údaje nikdy nespájala s konkrétnymi používateľmi a vo svojej podstate boli anonymné. Pomôcť mali pri sledovaní návykov divákov.

Zaujímavé tiež je, ako dlho dokázala spoločnosť unikať pozornosti úradov. Údaje zbierala už od februára 2014 a za tri roky zhromaždila informácie z 11 miliónov televízorov. Tie okrem iného obsahovali IP adresy, názvy prístupových bodov, poštové smerové čísla a mnohé ďalšie. Obchodná komora nariadila firme všetky zozbierané údaje vymazať a užívateľov v budúcnosti o zbere dát informovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

android

Tip: Upravte si Android podľa vlastných predstáv. Rýchlo a jednoducho

18.03.2017 07:00

Zodpovedaním niekoľkých otázok v jednoduchom sprievodcovi vám Google poradí, ktoré doplnky si do Androidu nainštalovať.

Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot

Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

16.03.2017 07:00

Intel kupuje izraelskú firmu, ktorá dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla. Zaplatí za ňu rekordných 15,3 miliardy dolárov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.