Morský ľad sa toto leto roztápal nezvyčajne rýchlo

Sezónne minimum dosiahlo 10. septembra hodnotu 4,76 milióna kilometra štvorcových plochy Severného ľadového oceánu, čo je tretie najmenšie číslo od roku 1979.

17.09.2010 09:31
arktida, kryhy Foto:
Ilustračné foto
debata

Morský ľad v Severnom ľadovom oceáne sa toto leto roztápal nezvyčajne rýchlo, avšak jeho plocha nedosiahla hodnotu rekordného minima z roku 2007. Vyplýva to z predbežnej analýzy údajov, ktorú vypracovali americkí vedci z National Snow and Ice Data Center (NSIDC). Kompletnú analýzu údajov za rok 2010 vydajú odborníci z NSIDC budúci mesiac.

Sezónne minimum tohto roka zaznamenali vedci 10. septembra, keď ľad pokrýval 4,76 milióna kilometra štvorcových plochy Severného ľadového oceánu. Ide o vôbec tretie najmenšie číslo od roku 1979, keď sa začali využívať satelitné snímky. Menej morského ľadu zaznamenali iba v rokoch 2007 a 2008. Podľa údajov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) bolo uplynulých dvanásť mesiacov z globálneho hľadiska najteplejším obdobím za uplynulých 130 rokov. Čiastočne za to môže aj klimatický fenomén El Niňo, ktorý prispieva k zvyšovaniu teplôt na celom svete.

Na množstvo morského ľadu v Arktíde okrem globálnych faktorov vplývajú aj lokálne vetry a morské prúdy. Tie môžu spôsobiť, že v niektorých rokoch sa ľad koncentruje len v určitých regiónoch. Tento rok bolo málo ľadu v oblasti Aljašky, čo malo za následok, že sa na pevninu premiestnili desaťtisíce mrožov pacifických (Odobenus rosmarus divergens).

debata chyba