Najväčšiu slávu má už PC za sebou. Oslávilo 30 rokov

Počítač typu PC, tak ako ho poznáme dnes, počas 30 rokov svojej existencie dosiahol na vrchol. Teraz sa uberá do dôchodku. Z domácností ho postupne vytláčajú notebooky, netbooky, tablety či smartfóny.

14.08.2011 07:00
IBM PC 5150, prvé PC, počítač Foto:
Za IBM PC 5150 (na obrázku) záujemca v roku 1981 zaplatil takmer 1600 dolárov.
debata

Štatistiky hovoria jasnou rečou. Kým predaj notebookov exponenciálne rastie z roka na rok, o počítače je záujem čoraz menší. S výnimkou veľkých firiem či profesionálov si do domácnosti kupuje počítač už len náročný hráč, ktorému displej notebooku a možnosti jeho rozširovania nepostačujú. Notebooky si dnes kupujú manažéri, študenti či rodiny s deťmi. Vyberať je naozaj z čoho. Bežný počítač ako taký, nie je ani lacnejší, často ani výkonnejší a už vôbec nie taký spratný ako notebook. Mnohí preto hovoria o konci jednej významnej éry. V piatok 12. augusta oslávil počítač 30 rokov.

Historickým míľnikom vo vývoji počítačov bolo uvedenie číslicového prístroja ENIAC v roku 1946. Ten ani zďaleka nebol tým, čo si pod počítačom predstavujeme dnes. Zaberal plochu 63 metrov štvorcových, vážil 27 ton a skladal sa z tisícok elektrónok. O jeho prevádzku sa neustále staral tím špeciálne vyškolených odborníkov, ktorí boli schopní prístroj obsluhovať a odstraňovať časté poruchy.

Významné zásluhy na miniaturizácii čipov si v roku 1971 pripísal Intel, ktorý predstavil mikroprocesor s číslom 4004. Ten s postupom rokov inovoval do tej miery, že sa stal vyhľadávaným artiklom u nadšencov po celom svete. Prelom nastal v roku 1975 s predstavením počítača Altair 8800, ktorý bol nielen že cenovo dostupný, ale bol takisto veľmi skladný. O masovom rozšírení však stále nemožno hovoriť, nakoľko pre počítače Altair neexistovali také nástroje, ktoré by využili aj bežní spotrebitelia, bez výrazných technických zručností.

V čase, keď sa Bill Gates s Paulom Allenom zaoberali myšlienkou vytvorenia programovacieho jazyka Basic pre počítače Altair, v garáži Steva Jobsa sa rodil konkurenčný prístroj, familiárne nazývaný „Apple.“ O využitie oboch zariadení sa čoraz viac zaujímali ľudia, ktorí chceli počítač presunúť z domácej kutice do veľkých firiem a obchodov, ako nástroj pre výpočty, prácu s tabuľkami a textom.

História osobného počítača, s dnes už čiastočne preneseným významom, sa začala písať až v roku 1981. Spoločnosť IBM vytvorila modulárny počítač, ktorý bolo možné podľa potreby rozširovať o komponenty, ktoré mu priniesli nové možnosti využitia. V malej skrinke sa štandardne skrýval len priemerne výkonný procesor od Intelu s takom 4,77 MHz, 64 kB pamäť s možnosťou rozšírenia až na 256 kB. Len v priebehu jedného roka sa spoločnosti podarilo predať 35 tisíc kusov svojho PC, ku ktorému vo forme základného softvéru dodávala operačný systém QDOS a programovací balík Basic od Microsoftu. Len pre zaujímavosť, cena počítača IBM 5150 sa v závislosti od jeho výbavy pohybovala medzi 1565 až 3000 dolármi.

Aj keď IBM predával počítače rýchlejšie než si sám predstavoval, konkurencia na vavrínoch takisto nezaspala a s pomocou bežne dostupných komponentov vytvorila vlastné „IBM kompatibilné“ alternatívy. Medzi takéto firmy patril napríklad stále známy Compaq. Konkurencia pojem PC predefinovala a spopularizovala do takej miery, že dnes si v súvislosti s PC na firmu, ktorá položila základy domácich osobných počítačov, spomenie len málokto. Samé IBM dnes hovorí o PC ako o konci jednej kapitoly, ktorá skončí rovnako ako CRT obrazovky alebo písacie stroje.

Osobné počítače však zrejme tak rýchlo neskončia. Nie je dôvod myslieť si opak. Z pozície tvorcu trhu ich však vytlačia (ak už nevytlačili) notebooky či tablety, a to aj napriek tomu, že ide o odlišný koncept zariadení. Zmení sa len pomer, akým sa budú využívať.

debata chyba