Sahara sa môže stať elektrárňou Európy

Pokrytie časti Sahary na severe afrického kontinentu solárnymi panelmi by mohlo poskytnúť dostatok elektrickej energie pre celú Európu. Uviedli to vedci pracujúci pre Európsku úniu, ktorých úlohou je nájsť nové a obnoviteľné zdroje energie. Rozľahlé plochy solárnych panelov by sa pripojili na prenosovú supersústavu, ktorá by kombinovala zdroje energií z obnoviteľných zdrojov z rôznych kútov Európy.

24.07.2008 11:15
solar, stadion
Solárne panely na streche štadióna na Taiwane, kde sa budú v roku 2009 konať Svetové hry.
debata

Túto myšlienku na európskom veľtrhu vedy ESOF v Barcelone predstavil zástupca Energetického ústavu Európskej komisie Arnulf Jäger-Walden. Podľa neho by stačilo zachytiť 0,3 percenta všetkého svetla dopadajúceho na Saharu, aby sa podarilo naplniť spotrebu elektriny v celej Európe. O jeho prezentácii na veľtrhu informoval denník Guardian.

O myšlienke vybudovať obrovské solárne elektrárne hovoril pred rokom aj profesor Hartmut Michel z Biofyzikálneho ústavu Maxa Plancka v Nemecku. Vtedy pre Pravdu uviedol, že celému svetu by stačilo vybudovať tri veľké solárne elektrárne. Jedna by stála na Sahare, ďalšia v Číne a tretia v Mexiku. Tak by sa podľa Michela zabránilo výpadkom dodávok spojených so striedaním dňa a noci. Aj jeho idea si však vyžaduje vybudovanie obrovskej prenosovej supersústavy, ktorej sa hovorí aj „supergrid.“

Jäger-Walden na druhej strane chce zabezpečiť strategickú nezávisloť Európy na dodávkach zvonka. Preto navrhol, aby prípadné výpadky nahrádzali ďalšie efektívne obnoviteľné zdroje ako sú napríklad turbíny vo vodných priehradách, veterné elektrárne vo Veľkej Británii a Dánsku či geotermálne pramene na Islande. Myšlienku výstavby solárnych elektrární v Afrike už podporili aj francúzsky prezident Nicholas Sarkozy a britský premiér Gordon Brown.

Na prenos elektriny navrhol vybudovať sústavu prenášajúcu jednosmerný prúd namiesto striedavého. Jednosmerný prúd má pri prenose nižšie straty, približne tri percentá na tisíc kilometrov. Na krátke vzdialenosti sa však budovať neoplatí, pretože vyžaduje inštaláciu drahých zariadení, tzv. statických inverterov, ktoré menia striedavý prúd na jednosmerný.

Jäger-Walden takisto uviedol, že solárne elektrárne budú najvýkonnejšie práve počas poludnia, keď je po elektrine najväčší dopyt. „Medzi jedenástou a jednou popoludní sa veľa varí, ľudia cestujú domov a klimatizácie sú zapnuté,“ povedal zástupca Európskej komisie.

debata chyba