Aj staršie ženy sú dobré matky

Ženy nad 50 rokov nemajú ani fyzické, ani psychické problémy zvládnuť tehotenstvo. Stres zvládajú dokonca lepšie než niektoré mladšie mamičky.

28.10.2006 19:38
Deti Foto:
V úmrtí detí na úrazy máme jednu z najhorších štatistík v Európe.
debata

Ženy, ktoré sa rozhodnú mať dieťa po päťdesiatke, musia byť okrem možných zdravotných komplikácií pripravené aj na neprívetivé pohľady okolia. Jedným z ich základov je predpoklad, že staršia žena sa nedokáže postarať o dieťa s takou pohodou ako mladšie mamičky. O spôsobe výchovy matiek, ktorých potomkovia sú mladší o niekoľko generácií, si tiež spoločnosť myslí svoje. Vedecká štúdia však dokázala, že podobné nazeranie na staršie matky je skutočne len vecou predsudkov.

50-ročné ženy sa podľa expertov z dvoch amerických univerzít dokážu postarať o dieťa rovnako kvalitne ako mladšie ročníky. Vedci svoje závery prezentovali na stretnutí Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu, ktorá sa konala tento týždeň v New Orleanse.

Podkladom pre výskum boli podrobné záznamy o 150 ženách, ktoré počali umelým oplodnením v rokoch 1992 až 2004. Vedci ich rozdelili do troch skupín, na 30-, 40– a 50-ročné. Séria testov overovala schopnosti jednotlivých žien vyrovnať sa s materstvom po fyzickej aj mentálnej stránke. Ženy s vekom presahujúcim päťdesiatku sa s materstvom vyrovnali vo všetkých oblastiach rovnako úspešne ako 30– a 40-ročné matky. V testoch, ktoré overovali, ako ženy dokážu čeliť rodičovskému stresu, si 50-ročné mamičky dokonca počínali lepšie ako 40-ročné. Tridsiatničky mali podľa očakávania najlepšie skóre.

Testy sa pýtali napríklad na to, s akým úspechom dokážu dozrieť na deti, či si myslia, že ich deti plačú viac ako ostatné, alebo či sa cítia materstvom izolované.

Podľa Anny Steinerovej z univerzity v Severnej Karolíne, ktorá výskum viedla, je ,,odpor k starším matkám založený v skutočnosti skôr na predsudkoch ako na vedeckých dôkazoch, že (staršie ženy) sú nevhodnými matkami“. Podľa vedkyne, ktorá na výskume pracovala spolu s Richardom Paulsonom z Juhokalifornskej univerzity, je tendencia obmedzovať rodičovstvo na základe veku „nepodložená“.

Spravodajský server EarthTimes spomenul v súvislosti s výskumom ako príklad Veľkú Britániu, kde síce legislatívne neexistuje vekové obmedzenie pre ženy snažiace sa o umelé oplodnenie, ženy na 40 rokov si ho však musia hradiť samy, pretože ho systém verejného zdravotníctva nepodporuje. Okrem toho majú často problémy aj na súkromných klinikách, keďže legislatívne je za zdravie dieťaťa počatého umelým oplodnením zodpovedný lekár a špecialisti sa len neradi púšťajú do možných rizík súvisiacich s tehotenstvom starších žien.

debata chyba