Vedci vraj majú kovový vodík

Bezstratový prenos elektrickej energie, superrýchle počítače, levitujúce vysokorýchlostné vlaky či výpravy do vzdialeného kozmu. To všetko by bolo možné, ak by sa podarilo vyvinúť supravodivý materiál fungujúci aj pri "izbovej" teplote.

kovový vodík, elektrina, supervodivé materiály
Supravodivé materiály stabilné pri bežnej teplote a tlaku by priniesli revolúciu do všetkého, čo sa týka elektriny, počnúc bezstratovými rozvodnými sieťami.
Autor:

A vlastne všetky zariadenia, čo fungujú na elektrinu, by sa v takom prípade dočkali revolúcie. Na to je však potrebné potvrdiť, že americkým vedcom z Harvardovej univerzity sa skutočne podarilo vyrobiť kovový vodík. Išlo by o materiál, ktorý by bol supravodivý nielen pri extrémne nízkych teplotách blízkych absolútnej nule, ale aj v bežnom svete.

Isaac Silvera a Ranga Dias tvrdia, že sa im v laboratórnych podmienkach podarilo vyrobiť drobné množstvo kovového vodíka. Momentálne je ho vidieť len cez dva diamanty, ktoré použili na vytvorenie enormného tlaku na klasický skvapalnený vodík. U seba v laboratóriu tak majú jednoznačne najvzácnejší a najdrahší materiál na planéte. „Je to svätý grál vysokotlakovej fyziky,“ povedal Dias, spoluautor štúdie zverejnenej v žurnále Science. Z kovového vodíka pri premene na kvapalný alebo plynný stav by sa uvoľňovalo obrovské množstvo energie, čo by sa dalo využiť na už spomínané ďaleké vesmírne lety, alebo ako nový čistý zdroj elektrickej energie.

Veľká skúška však vedcov ešte len čaká. Musia zistiť, aký stabilný je vodíkový kov vystavený normálnemu tlaku a teplote. V najbližších týždňoch plánujú tlak zmierniť. Postupne tak zistia, či tento supravodič zostane kovom aj za normálnych okolností. Vedecká komunita ostáva voči tomu značne skeptická.

„Jedinou indikáciou toho, že sa vo vnútri diamantovej tlakovej komôrky nachádzal kov, bola zmena odrazivosti svetelných lúčov. Vzhľadom na nedostatok údajov o vlastnostiach materiálov pri použitej kombinácii veľmi vysokého tlaku (5 miliónov atmosfér) a nízkych teplôt však mohlo ľahko dôjsť aj k chybnej interpretácii pozorovaných úkazov. Nepochyboval by som o vzniku kovovej fázy, ak by autori prezentovali meranie elektrickej vodivosti a jej závislosti od teploty. To by dalo aj odpoveď na otázku, či je materiál v súlade s teoretickými predpoveďami naozaj supravodivý,“ hovorí Fedor Gömöry z Elektrotechnic­kého ústavu Slovenskej akadémie vied.

„Z hľadiska praktického využitia je podstatné, či sa nájde postup, ako vodík v kovovom stave udržať aj po uvoľnení tlaku a zvýšení teploty. Ak by sa to podarilo, a zachoval by si supravodivé vlastnosti aj pri izbovej teplote, čakala by nás naozaj revolúcia v elektroener­getike,“ dodal Gömöry.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Cestovné pasy nahradí biometria. Novú technológiu už testujú aj v Paríži

17.02.2017 07:00

Pohovor s imigračným úradníkom by onedlho mohli nahradiť kontrolné boxy, v ktorých by cestujúci odovzdal viaceré svoje biometrické údaje.

eHang 184, dron, bezpilotné lietadlo

Drony namiesto taxíkov. V Dubaji vyskúšajú dopravu budúcnosti

15.02.2017 07:00

V Dubaji budú ľudí okrem taxíkov rozvážať aj nadrozmerné drony. V pilotnej prevádzke by mali byť už v júli tohto roka.

čip, počítač, procesor, výroba

Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

14.02.2017 08:00

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach. Nový čip jej spotrebuje minimum.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.