Drony namiesto taxíkov. V Dubaji vyskúšajú dopravu budúcnosti

V Dubaji budú ľudí okrem taxíkov rozvážať aj nadrozmerné drony. V pilotnej prevádzke by mali byť už v júli tohto roka. Ovládať ich budú na diaľku.

eHang 184, dron, bezpilotné lietadlo
Dubajský dopravný podnik RTA spustí pilotný projekt prepravy ľudí pomocou dronov (na fotke model eHang 184).
Autor:

Ak ste si pod pojmom sci-fi predstavovali drony, ktoré nahradia poštárov alebo „potrubnú“ hromadnú prepravu v štýle Hyperloop, je na čase posunúť hranice vlastnej predstavivosti ešte o kus ďalej. V Dubaji budú ľudí onedlho prepravovať pomocou nadrozmerných dronov. Odvážne plány nemá dubajský dopravný podnik RTA (Roads and Transportation Agency) len na papieri. Drony už stihol otestovať a vybrať dodávateľa. Prvých pasažierov by mali prepraviť už v júli tohto roka.

Dron eHang 184 dokáže na jedno nabitie letieť 30 minút.
Dron eHang 184 dokáže na jedno nabitie letieť 30 minút.
Autor: eHang

Na jedno nabitie 30 minút letu

Dopravný podnik RTA má v pláne nakúpiť niekoľko čínskych dronov eHang 184, ktoré dokážu prepraviť jednu osobu s hmotnosťou do sto kilogramov do vzdialenosti 50 kilometrov. Vzdialenosť je v tomto prípade priamo úmerná maximálnemu letovému času, ktorý je 30 minút. Ako informoval server BBC, jedinou úlohou pasažiera bude zvoliť si na dotykovom displeji cieľovú destináciu. Keďže dron bude na diaľku ovládať operátor, žiadne iné ovládacie prvky k dispozícii nie sú.

Kľúčovým elementom akejkoľvek novej formy hromadnej dopravy je bezpečnosť prevádzky. Drony tak budú musieť byť maximálne spoľahlivé a vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré zabezpečia, že v prípade poruchy nedôjde k ohrozeniu pasažiera ani jeho okolia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Cestovné pasy nahradí biometria. Novú technológiu už testujú aj v Paríži

17.02.2017 07:00

Pohovor s imigračným úradníkom by onedlho mohli nahradiť kontrolné boxy, v ktorých by cestujúci odovzdal viaceré svoje biometrické údaje.

čip, počítač, procesor, výroba

Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

14.02.2017 08:00

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach. Nový čip jej spotrebuje minimum.

kovový vodík, elektrina, supervodivé materiály

Vedci vraj majú kovový vodík

13.02.2017 14:00

Bezstratový prenos elektrickej energie, superrýchle počítače, levitujúce vysokorýchlostné vlaky či výpravy do vzdialeného kozmu. To všetko by bolo možné.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.