Tip: Malvéru na Androide je čoraz viac. Nastal čas chrániť sa?

Prémiové SMS správy opäť ľudí okrádajú o peniaze. Analytici upozorňujú na zraniteľnosť Android Marketu, ktorý útočníci využívajú na šírenie programov infikovaných nebezpečným malvérom.

07.08.2011 20:11
Android logo, telefón, smartfón Foto:
Ilustračné foto
debata

Na rozmáhajúci sa trend podvodov vrámci Android Marketu upozornili analytici zo spoločnosti AVG. Podľa nich útočníci našli niekoľko alternatívnych spôsobov, ako využiť mobilnú platformu vo svoj prospech. „Podstatou je, že hacker presvedčí užívateľa, aby si stiahol aplikáciu, o ktorej si myslí, že ju potrebuje. Keď ju nainštaluje, aplikácia posiela SMS správy na prémiové číslo. Z faktúry, ktorú v konečnom dôsledku zaplatí užívateľ, tak ide značná časť do vrecka zločincovi.“

Autorizovaná aplikácia, ktorá je bez vedomia pôvodného autora infikovaná malvérom, posiela SMS správy na prémiové čísla. Premium Messaging v tomto prípade znamená, že užívateľ sám súhlasí s odberom obsahu, za čo mu tretia strana účtuje poplatky. Samotný malvér môže zostať užívateľom nepovšimnutý, keďže zvyčajne neukladá odoslané prémiové SMS správy do priečinkov. Mobilný operátori následné reklamácie zamietnu s odôvodnením, že zákazník dostatočne nepreukázal, že žiadne prémiové SMS neposielal.

Len za posledné dva roky musela spoločnosť Google odstrániť niekoľko desiatok nebezpečných aplikácií zo svojho Marketu. Android, ktorý bol svojho času považovaný za relatívne bezpečný systém sa s rastom popularity stáva živnou pôdou pre hackerov a podvodníkov. Použitie antivírusu tak v poslednej dobe naberá na podstate, obzvlášť u užívateľov s laxným prístupom k ochrane súkromia.

Trh s mobilnými antivírusmi je dnes už mimoriadne rozmanitý. Kým jeden výrobca ponúka základnú aplikáciu zadarmo, iný si za prídavné funkcie nechá zaplatiť. Prinášame vám niekoľko tipov na bezplatný antivírus do systému Android.

ESET Mobile Security
V súčastnosti Eset poskytuje len softvér v Beta verzii, ktorý na svojich stránkach charakterizuje ako aplikáciu, ktorá kombinuje proaktívne skenovacie jadro, antispamový filter a funkcie užitočné pri odcudzení alebo strate zariadenia. Systém dokáže chrániť pred malvérom a priebežne kontroluje aj skryté súbory a spúšťané procesy. V prípade krádeže je možné telefón na diaľku zablokovať, obmedziť prístup k údajom, či jednoducho lokalizovať smartfón cez GPS. Pred nainštalovaním Beta verzie odporúčame overiť si zoznam funkčných problémov, ktoré Eset do týchto chvíľ eviduje. K dispozícii sú na domovskej stránke programu.

AVG Anti-Virus Free
Konkurenčný antivírus od AVG takisto priebežne testuje spúšťané procesy, navyše kontroluje obsah webu, odoslané e-maily a SMS správy. Infiltráciu sa snaží identifikovať ešte predtým, ako si ju užívateľ stiahne z Marketu či z internetu. Takisto ako Eset, ponúka doplnkovú ochranu pred krádežou prístroja s možnosťou jeho lokalizácie pomocou GPS, uzamknutím zariadenia a prípadným vymazaním obsahu. Na diaľku je možné spravovať aplikácie, či na obrazovke zobraziť správu prípadnému nálezcovi alebo zločincovi. Okrem bezplatnej verzie si je možné zakúpiť aj Pro verziu, ktorá zahŕňa aj technickú podporu a užívateľa ušetrí od zobrazovaných reklám.

Lookout Mobile Security
Aj pri treťom produkte je prioritou tvorcov okrem štandardnej ochrany pred malvérom aj ochrana pred krádežou. Cez webové rozhranie je možné na diaľku uzamknúť smartfón tak, aby zlodej nemal prístup k dátam a kontaktom. V záujme zvýšenia ochrany má užívateľ možnosť dáta na diaľku aj vymazať. Zaujímavosťou je možnosť zálohy kontaktov, v prémiovej verzii aj fotografii či zoznamu hovorov. V základnej verzii sú dáta obnoviteľné len vrámci jedného telefónu, v platenej verzii ich je možné importovať aj do iného telefónu. Rozdiely sa nachádzajú aj v úrovni ochrany. Kým bezplatná verzia obsahuje antivírus, antimalvér a antispyvér, prémiová verzia aj ochranu pred phishingom a návštevou infikovaných stránok.

debata chyba