V Číne objavili predka obávaného Tyrannosaura rexa

Drak z Ťia-jü-kuanu zanechal stopy v púšti Gobi. Americko-čínsky tím archeológov totiž práve uprostred drsnej prírody objavil pozostatky kostry predchodcu Tyrannosaura rexa. Ako konštatuje server BBC News, asi 1,5 metra vysoký a 270 kilogramov vážiaci dinosaurus predstavoval podľa odborníkov doteraz chýbajúci vývojový článok, ktorý spája obávaného dravca druhohôr s jeho oveľa menšími predkami.

23.04.2009 11:25
debata

„Máme medzeru 40 až 50 miliónov rokov, z ktorých máme iba veľmi málo fosílnych nálezov,“ vysvetlil pre BBC spoluautor štúdie Peter Makovicky z Fieldovho múzea v Chicagu.

Nového dinosaura pomenovali Xiongguanlong baimoensis alebo drak z Ťia-jü-kuanu – podľa mesta ležiaceho neďaleko lokality, kde archeológovia našli spomínané fosílie. Žil asi pred 100 miliónmi rokov v období strednej kriedy. Jeho polmetrová lebka bola „vyzbrojená“ viac ako 70 ostrými zubami. V porovnaní so svojím štvormetrovým a päť ton vážiacim známejším príbuzným, ktorého preslávil film Jurský park, pôsobil ako trpaslík, informujú o náleze archeológovia v aktuálnom vydaní odborného magazínu britskej Kráľovskej spoločnosti Proceedings B. Len tak mimochodom vzorky bielkovín získané z pozostatkov 68 miliónov rokov starého Tyrannosaura rexa v roku 2007 ukázali, že tento jurský predátor je vzdialený príbuzný dnešných sliepok. „Je to prvý molekulárny dôkaz príbuzenských vzťahov medzi dinosaurami a vtákmi,“ uviedol John Asara z Harvardskej lekárskej školy. Vedci už dávno predpokladali, že vtáky sa vyvinuli z dinosaurov. Poukazovali na to podobnosti v stavbe kostí. Až teraz sa to však podarilo dokázať skúmaním mäkkého tkaniva Tyrannosaura rexa.

Vráťme sa však späť k najnovšiemu objavu – „drakovi z Ťia-jü-kuanu“. Telo zvieraťa napriek menšiemu vzhľadu malo znaky typické pre Tyrannosaura rexa. Bola to napríklad hranatá lebka, silné spánkové kosti podporujúce masívne čeľustné svaly, upravené predné zuby určené na trhanie koristi a zmohutnená chrbtica schopná niesť ťažkú hlavu. Drak z Ťia-jü-kuanu mal napríklad aj dlhý tenký nos, ktorý však vymizol v prípade neskôr žijúcich „kráľovských jašterov“.

Paleontológovia poznali doteraz iba dve skupiny dinosaurov z rodiny Tyrannosaurov. Každá z nich pritom obývala planétu na opačnom konci kriedového obdobia. To sa datuje pred 145 až 65 miliónmi rokov. „X baimoensis je pekná spojka medzi týmito dvoma skupinami,“ vysvetlil podľa serveru BBC News americký paleontológ a spoluautor štúdie Peter Makovicky.

debata chyba