Veda 2009: Predchodkyňa Ardi, ľad na Mesiaci, ale aj útok na rakovinu

Dosiaľ najhlbšie do minulosti vývoja ľudí sa podarilo načrieť vedcom, ktorí vo vyprahnutej časti Etiópie objavili pozostatky najstaršieho predchodcu človeka. Titulom najstaršej prababky sa až dovtedy hrdila drobná Lucy (Australopithecus afarencis), ktorá žila pred 3,2 milióna rokov a jej kosti objavili v roku 1974.

30.12.2009 14:00
Ardi Foto:
Ardi žila v lesoch súčasnej východnej Afriky pred 4,4 miliónmi rokov.
debata

Výnimočný objav paleontológov však históriu vývoja človeka posunul ešte o ďalších 1,2 milióna rokov dozadu. Familiárne nazývaná Ardi (Ardipithecus ramidus) tak doplnila obraz minulosti nás všetkých.

„Mysleli sme si, že Lucy je najväčším objavom storočia, no teraz sa zdá, že nie je,“ uviedol Andrew Hill z Yale University. Ardi sa nepodobala na šimpanza či gorilu, ako by sa dalo čakať. „Videli sme nášho predka a nebol to šimpanz,“ povedal paleoantropológ Tim White z Kalifornskej univerzity, ktorý výskum viedol.

Namiesto toho Ardipithecus je novým typom hominida a nie je človekom ani šimpanzom. Kostra Ardi stará 4,4 milióna rokov ukazuje, že žila v lesoch súčasnej východnej Afriky, merala 120 centimetrov a vážila 50 kilogramov. Živila sa takmer všetkým. Jej pestrá strava zahŕňala orechy, ovocie, hmyz i menšie cicavce.

Spomalenie starnutia

Prostriedok na spomalenie starnutia ani prinajmenšom nepripomína zázračný nektár z fontány mladosti. Je ním totiž hnilobná baktéria z Veľkonočných ostrovov. Tento rok však vedci ukázali, že sa z nej dá dostať látka rapamycín, ktorá pokusným myšiam predĺžila život o celých 14 percent. Je to vôbec prvý liek, ktorý to u cicavcov preukázateľne dokázal. Rapamycín sa pritom používa na liečbu rakoviny obličiek a tak sa zrejme čoskoro začne testovanie predlžovania života aj na ľuďoch.
Ľad na Mesiaci ==============

Po rokoch sa astronómom konečne podarilo dokázať, že na Mesiaci je zamrznutá voda. Konečný dôkaz prinieslo bombardovanie polárneho kráteru Cabeus nefunkčnou časťou rakety. Tá rozvírila dostatok mesačnej pôdy, aby sonda LCROSS zachytila spektroskopom jasnú stopu po prítomnosti vody. Dostala sa na Mesiac na kométach a ľadových asteroidoch. V budúcnosti by ju astronauti mohli piť, no to by museli zistiť, ako ju ťažiť pri teplote mínus 45 stupňov Celzia.
Návrat génovej terapie =============­=========

Opravovanie poškodených buniek úpravou ich DNA – to je elegantné riešenie liečenia chorôb spôsobených chybným génom. Výskum génovej terapie však narazil na mnoho technických problémov a úmrtie pacienta dobrovoľníka. Tento rok však bol prelomový, podarilo sa nájsť lieky na tri vážne ochorenia. Prvou je LCA, vzácna forma slepoty, ktorá postihuje novorodencov. ADL je choroba mozgu, ktorá zabíja chlapcov do 12. roku života. SCID je choroba imunitného systému – podarilo sa vyliečiť 8 z 10 pacientov.
Opravený vesmírny Hubblov teleskop =============­=====================

Najslávnejší zo všetkých teleskopov bol v máji desať dní pripútaný na pracovnú plošinu raketoplánu Atlantis. Opravy na teleskope, ktorý napríklad objavil supermasívne čierne diery uprostred galaxií, boli úspešné. Vyžiadali si päť náročných výstupov astronautov do otvoreného kozmu, no teleskop dostal viacero nových zariadení, ktoré jeho zrak ešte zostrili. Ďalšia misia k Hubblovi sa už neplánuje, do zaslúženého dôchodku pôjde v roku 2014.
Nanotechnológie zaútočili na rakovinu =============­========================

Prvýkrát sa pomocou nanotechnológií podarilo do rakovinových buniek prepašovať gény, ktoré dokázali zhubnú bunku „presvedčiť,“ aby spustila samoničiaci proces. Výhodou oproti tradičným spôsobom liečby rakoviny je najmä to, že gény ovplyvňujú len rakovinové bunky a zdravé nechajú na pokoji. Nanotechnológie by teda mohli liečiť napríklad nádory, ktoré sú blízko životne dôležitých orgánov a nie je možné ich vyoperovať.
Potkany vstali z invalidných vozíčkov =============­========================

Ľudia, ktorí sú po úraze miechy odkázaní na invalidný vozík, majú od tohto roku väčšiu nádej, že sa ešte niekedy postavia na nohy. Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť rehabilitačný program, ktorý spája užívanie liekov, cvičenie a elektrickú stimuláciu svalov. Vďaka nemu dokázali pokusné potkany s vážne poškodenou miechou opäť chodiť. Vedci dúfajú, že o päť rokov by sa mohli začať klinické testy tejto metódy aj na ľuďoch.
Tretina záhad o schizofrénii vyriešená =============­=========================

Tisíce genetických odlišností, ktoré spolu zvyšujú riziko vzniku schizofrénie až o tretinu, sa podarilo vypátrať trom tímom vedcov. Dúfajú, že týmto prelomovým objavom prispeli k nájdeniu účinnejších liekov tohto ťažkého psychického ochorenia. Schizofréniou trpí približne jeden zo sto ľudí a mnohí sa z nej nevyliečia počas celého života. Zároveň zistili, že schizofrénia je geneticky veľmi podobná s manickou depresiou. Ide pritom o dve najčastejšie sa vyskytujúce psychické choroby.
Urýchľovač LHC to opäť roztočil =============­==================

Najväčší favorit na najvýznamnejší vedecký počin roka 2008 to dotiahol aspoň na tohtoročné deviate miesto. Minulý rok musel byť už po týždni pre poruchu odstavený a oprava trvala celý rok. Teraz sa zdá, že už je všetko v poriadku a častice vnútri historicky najväčšieho a najzložitejšieho stroja postupne zrýchľujú až k rýchlosti svetla. Či sa už budúci rok ľudia vďaka LHC-éčku dozvedia, ako vznikol vesmír a či vieme vytvárať čierne diery, však vôbec nie je isté.

debata chyba