Vesmírne WikiLeaks: Pre všetkých zadarmo

Červený koberec a aplauz by si zaslúžili ľudia z tímu Sloan Digital Sky Survey-III, ktorí pozbierali a dali dokopy tisíce snímok vesmíru a poskytli ich pre všetkých zadarmo. Podľa ich vlastných slov to pomôže profesionálnym aj amatérskym astronómom vo výskume vesmíru. Mapu, ktorá zatiaľ pozostáva najmä zo snímok Mliečnej dráhy, predstavili na kongrese astronómov v Seattli.

13.01.2011 12:43
debata

Sloan Digital Sky Survey-III zverejnili dosiaľ najväčšiu farebnú mapu viditeľného vesmíru. Fotografie robili a skladali do výslednej podoby viac ako desať rokov. Celková snímka má viac ako bilión pixelov. Človek by potreboval obrazovku z pol milióna LCD televízorov, aby ju mohol vidieť v plnej veľkosti a kvalite.

Fotografie vesmíru. Ľavý oranžový výsek zobrazuje vesmír viditeľný z južnej pologule Zeme a pravý zo severnej pologule. Sú sýto oranžové, pretože hviezdy ožarujú okolitý priestor. Najjasnejšie takmer biele bodky reprezentujú zhluky množstva hviezd svietiacich extrémne jasno. Napriek tomu, že na fotografii sú zachytené milióny hviezd a galaxií, stále je to len maličká časť vesmíru. Na troch snímkach nad oranžovými výsekmi je názorný príklad sily tejto fotografie. Stačí stlačiť ,,zoom" podobne ako na fotoaparáte a človek si môže zblízka pozrieť napríklad galaxiu Messier 33 (M33) v súhvezdí Trojuholníka. Ak zaostrí ešte bližšie, vidieť farebný zhluk vesmírneho materiálu (v strede). Pri ešte väčšom priblížení sa dá určiť, že je to hmlovina NGC 604. Tento atlas nočnej oblohy je dostupný pre všetkých a pomôže profesionálnym aj amatérskym astronóm pri skúmaní vesmíru. FOTO: SCSS-III

„Táto snímka poskytuje príležitosti na objavy pre ďalšie roky,“ uviedol Bob Nichol, profesor z University of Portsmouth, ktorý je zároveň hovorcom tímu za projektom SDSS-III.

Tento projekt poskytuje astronómom najuchopiteľnejšie a ľahko dostupné dáta nočnej oblohy. Už pred dokončením ich výskumníci použili na objavenie takmer pol miliardy vesmírnych objektov vrátane asteroidov, hviezd, galaxií a vzdialených kvazarov. V najnovšom vydaní vesmírnej mapy sú zahrnuté presné pozície, farby i snímky všetkých menovaných telies.

„Toto je jedna z najväčších pokladníc vedy,“ netajil nadšenie Mike Blanton z New York University. Blanton s kolegami sú zodpovední za archiváciu dát a funkčnosť tejto vesmírnej databázy, ktorá svojím spôsobom prekonala aj slávne WikiLeaks. Je tiež zadarmo, ale na rozdiel od ,,Leaks" je dostupná v celej súčasnej celistvosti.

Snímky vesmíru začali robiť v roku 1998 s použitím vtedy supervýkonného detektora s rozlíšením 138 megapixelov. Bol nainštalovaný na 2,5-metrový teleskop Apache Point Observatory v Novom Mexiku (USA). Sloan Digital Sky Survey snímal oblohu celú dekádu až doslúžil. Poslali ho do múzea Smithonian vo Washingtone.

debata chyba