Využite svoj počítač v prospech ľudstva

Počítač nemusí byť len pomocníkom v domácnosti či v práci. Jeho výpočtový výkon môže byť použitý aj na ušľachtilé ciele prospešné pre celú spoločnosť. Pýtate sa ako? Už niekoľko rokov existujú viaceré projekty, ktoré využívajú prebytočný výpočtový výkon počítačov po celom svete na čiastkové výpočty vo viacerých vedných disciplínach.

06.06.2009 12:00
SETI@home, distribuované výpočty, vedecký... Foto:
Najpopulárnejším výskumným projektom na ktorom sa môže podieľať široká verejnosť je SETI@home
debata

Princíp fungovania takýchto projektov je jednoduchý. Po stiahnutí a nainštalovaní špeciálnej aplikácie a výbere projektov, ktorých sa chceme zúčastniť, je počítač zapojený do celosvetovej siete s distribuovaným výpočtovým výkonom. Aplikácia pritom sťahuje inštrukcie a dáta pre čiastkové výpočty, ktoré sú po spracovaní zasielané naspäť na centrálne servery. Obávať sa spomalenia pri práci nie je potrebné. Výpočty totiž majú v operačnom systéme nízku prioritu a prebiehajú len vtedy, keď užívateľ nevykonáva žiadnu prácu, respektíve len vrámci pridelených systémových prostriedkov.

Ak si kladiete otázku, prečo vlastne takéto projekty existujú, keď podobné výpočty môže vykonávať jeden superpočítač, tak je to predovšetkým z dôvodu úspory financií. Prevádzka a administrácia superpočítačov je veľmi nákladná, nehovoriac o tom, že na niektoré druhy výpočtov ich výkon stále nepostačuje. Aj preto sa vedci z kalifornskej univerzity rozhodli vytvoriť univerzálny softvér BOINC (Berkley Open Infrastructure for Network Computing) určený práve pre špecializované distribuované výpočty na projektoch s dobrovoľným charakterom účasti. BOINC je navyše aplikácia s otvoreným kódom, takže sa na jej vylepšovaní môže podieľať v podstate ktokoľvek. Ak sa aj vy rozhodnete zapojiť do výskumu, môžete si vyberať z množstva dostupných projektov, z ktorých sme vybrali päť najzaujímavejších.

SETI@home
Najznámejším projektom je SETI@home, ktorý sa s pomocou miliónov užívateľov v takmer 230 krajinách sveta pokúša hľadať inteligentný život mimo našej planéty. Výpočtový výkon počítačov je použitý na analýzu signálov zachytených rádioteleskopom.

Einstein@home"
":[mailto:Ein­stein@home]Ďal­ší projekt sa špecializuje na hľadanie gravitačných vĺn, ktorých existenciu sa vo svojej teórii relativity pokúšal dokázať už známy fyzik Alber Einstein. Takéto vlny vznikajú pri prudkých zmenách gravitácie pri zrážkach hviezd a čiernych dier, pričom ich dokázanie by mohlo pomôcť objasniť vznik a štruktúru vesmíru.

MilkyWay@home
V prípade, ak vás predchádzajúce dva projekty neoslovili, môžete skúsiť MilkyWay@home. Vrámci neho sa budete podieľať na modelovaní trojrozmernej mapy Mliečnej dráhy a skúmať jej vývoj.

Malariacontrol.net
Nielen astronómia a fyzika sú doménou projektov s distribuovaných výpočtovým výkonom. Projekt Malariacontrol.net, ktorý vznikol pod záštitou Švajčiarskeho inštitútu pre tropické ochorenia, si dal za cieľ priniesť nové poznatky o účinnej ochrane proti komárom vrátane vývoja nových účinných liekov a vakcín proti malárii.

Rosetta@home
Vývojom účinných liekov proti chorobám ako AIDS, malária, Alzheimer alebo viacero druhov rakoviny, ktoré dlhodobo sužujú populáciu, sa zaoberá ďalší obľúbený projekt Rosetta@home. Vrámci neho sú skúmané podoby rôznych proteínov a modelované bielkovinové reťazce, ktoré sú následne prístupné pre širokú verejnosť.

debata chyba