Čipy v mozgu nám majú pomôcť spracovávať informácie

Internet je fenoménom súčasnosti. Jeho rozvoj bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Prenikne aj do takých oblastí ako je automobilový priemysel. Len do roku 2015 bude k nemu pristupovať až 15 miliárd zariadení. Svoje vízie o budúcnosti internetu a vedy nám v krátkom rozhovore prezradil Christian Morales, viceprezident spoločnosti Intel pre obchod a marketing.

30.12.2009 11:30
mozog Foto:
Ilustračné foto
debata

Akú rolu bude zohrávať internet v budúcnosti?
Internet už teraz začína zasahovať aj do takých oblastí ako je automobilový priemysel. O pár rokov sa nikto nepozastaví nad novým modelom auta, ktoré bude pripojené na internet. Napríklad navigácia bude získavať aktuálne informácie o premávke a cestných obmedzeniach, systém nás bude informovať o aktuálnych výstavách v múzeách, vedľa ktorých sa budeme práve nachádzať, dá nám tip na vegetariánsku reštauráciu v okolí. V autách bude na dosah digitálny obsah v podobe filmov či hudby. Do roku 2015 bude k internetu pripojených 15 miliárd zariadení! Veľké množstvo prenášaných dát so sebou tiež prináša potrebu desaťnásobne lepšej infraštruktúry internetu akú máme dnes.

Notebooky sú čoraz menšie a mobilné telefóny naopak väčšie. Je cieľom vytvoriť univerzálny typ zariadenia?
V zásade môžme hovoriť o viacúčelových zariadeniach. Podstatou ich zbližovania je prístup k internetu. Pred piatimi rokmi ľudia preferovali používanie jedného typu prístroja na všetko. Dnes je tomu inak. Ak si chceme pozrieť výsledky zápasu použijeme mobil. Na zarezervovanie taxíka či zhliadnutie videa, potrebujeme väčší displej. Poslať e-mail s množstvom informácií je na malom zariadení tiež problém. Ak som doma a chcem sa pozrieť, aké počasie bude zajtra v Bratislave, mám hneď niekoľko možností. Buď si pozriem správy v televízii alebo otvorím notebook, prípadne na novej generácii televízorov si pozriem počasie prostredníctvom doplnkov. V budúcnosti tomu nebude inak.

Intel nedávno informoval, že do roku 2020 sa čipy v mozgu stanú u ľudí bežnými…
Myslím, že celá táto téma je veľmi futuristická a postupom času sa ešte bude formovať. V zásade nám čipy nemajú pomôcť pri rozmýšľaní, ale pri spracovávaní informácií. Prospešné sú napríklad v zdravotníctve pri výbere liekov či diagnostikovaní chorôb. Telo každého človeka nemusí na jednu liečbu reagovať rovnako, nakoľko máme odlišné DNA.

Veľa ľudí sa však k čipom stavia s odporom. Sú naozaj hudbou budúcnosti?
Ak si vezmeme spomínané zdravotníctvo, čipy majú veľký prínos. Napríklad lekár môže o pacientovi a jeho zdravotných problémoch získať prehľad v priebehu niekoľkých minút na rozdiel od opakovaných vyšetrení, ktoré môžu trvať niekoľko hodín. Lekár ihneď zistí, akými chorobami človek trpí, akú má krvnú skupinu, aké choroby prekonal, aké lieky užíva a podobne. Čipy nám môžu pomôcť v rýchlejšej a presnejšej diagnostike zdravotných problémov a pomôžu nám pracovať efektívnejšie.

*** 
  Foto: Intel
Christian Morales, viceprezident spoločnosti Intel,  

******Christian Morales*** Vyštudoval elektrotechniku na univerzite v Paríži, neskôr získal titul MBA. Od roku 1980 pracuje pre spoločnosť Intel, kde vystriedal pozíciu obchodníka, regionálneho riaditeľa a manažéra pre západnú Európu. V súčasnosti pracuje na pozícii viceprezidenta pre obchod a marketing v regióne Európy, Afriky a Blízkeho východu.

debata chyba