Pri nových vykopávkach v Pompejach objavili ohromujúce umelecké fresky

Archeológovia našli v starovekých Pompejach impozantnú banketnú sálu s čiernymi stenami a mytologickými motívmi z trójskej vojny. Miestnosť objavili nedávno pri vykopávkach na archeologickom nálezisku v blízkosti sopky Vezuv a teraz bola odhalená v celej svojej kráse, oznámilo v prvej polovici apríla podľa agentúry APA talianske ministerstvo kultúry.

22.04.2024 13:00
debata (1)

Archeológovia uviedli, že objavené fresky patria k najkrajším, aké sa v troskách starovekého mesta našli. Takmer kompletná mozaiková podlaha miestnosti obsahuje viac ako milión jednotlivých bielych dlaždíc. Čierna banketná sála je zhruba 15 metrov dlhá a šesť metrov široká.

Fresky a mozaika pochádzajú z 3. storočia nášho letopočtu. Ich vek možno odvodiť na základe umeleckej kvality, prevedenia a voľby motívov. Prevažuje totiž téma hrdinstva. Znázornení sú bohovia a hrdinovia trójskej vojny. Vedľa Heleny Trójskej a Parisa je na múroch vyobrazená Kassandra, dcéra Priama, spoločne s bohom Apolónom. Na zachytenom výjave sa boh snaží krásnu kňažku Kassandru zviesť. Podľa bájky mu Kassandra sľúbila svoju lásku, keď ju Apolón obdarí vešteckým duchom. Keď ho odmietla, jej schopnosť predpovedať jej zostala, ale Apolón ju potrestal tým, že nikto jej veštbám neveril, hoci sa vždy bez zvyšku naplnili.

Mytologické postavy na stenách spoločenských miestností mali zabaviť hostí a slúžiť ako predmet následných debát a rozhovorov, vysvetľuje agentúra APA. Objavená banketná sála vedie k vnútrobloku, kde bola chodba pre služobné, s dlhými schodmi vedúcimi do prvého poschodia budovy.

pompeje, fresky Čítajte viac Archeológovia v Pompejach odkryli nové fresky. Aj po 2 000 rokoch majú krásne farby

Hlavná reštaurátorka Roberta Priscová sa tento týždeň snažila zabrániť zrúteniu jedného oblúka. „Zodpovednosť je to obrovská, pozrite sa na mňa,“ povedala, akoby chcela naznačiť, že si na nej stres vybral viditeľnú daň," píše server BBC. „Máme vášeň a hlbokú lásku k tomu, čo robíme. To, čo tu odkrývame a chránime, prinesie radosť aj ďalším generáciám, ktoré prídu po nás,“ vysvetľuje reštaurátorka.

Archeologický park Pompeje neďaleko Neapola, ktorý je tiež pamiatkou UNESCO, patrí k turisticky najnavštevovanejším miestam v Taliansku. Po rímskom Koloseu je druhou najnavštevovanejšou talianskou pamätihodnosťou.

Pompeje spolu s rímskymi mestami Herculaneum, Stabie a Oplontis zničila v roku 79 nášho letopočtu erupcia sopky Vezuv. Obyvateľov zastihla katastrofa nepripravených a mnoho z nich zatuhnutých popol verne zachytil v posledných chvíľach života. Pri nešťastí zomrelo okolo 3 000 ľudí. Mesto zavalené sopečným popolom bolo objavené až v 18. storočí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #vykopávky #archeológia #Pompeje