Počas novembra realizujú v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí trinástu sezónu terénneho prieskumu.
Predmet označili za jedinečný objav, aký sa nenašiel ani počas rozsiahlych vykopávok, ktoré v lokalite prebehli.
Vedci skúmali listy, ktoré napísal knieža Vlad III., známy aj ako Drăculea.
Pacientom bol 34-ročný Davey Bauer, ktorý fajčí už 13 rokov. Lekári ocenili inovatívnosť zákroku.
Doteraz najstaršie priame dôkazy o obuvi pochádzajú z amerického štátu Oregon a európskych lokalít z obdobia pred asi 10 000 rokmi.
Dosiaľ boli okenné sklenené tabule spájané najmä so stredovekými kostolmi a hradmi.
Elektrikára Aarona Jamesa do tváre zasiahol výboj s napätím 7,2 kilovoltu. Utrpel rozsiahle zranenia.
Zubný kameň slúži ako lapač pre všetok materiál, ktorý prejde ústami, vysvetlila jedna z autoriek výskumu.
Nadšencom vedy prinesie stovky prednášok, festivalov, workshopov, besied či podcastov. Pripravené sú aj sprievodné popularizačné podujatia konajúce sa po celom Slovensku.
Boli naši dávni predkovia skôr korisťou alebo lovcami? Odpoveď na jednu zo základných otázok zooarcheológie je zase o niečo jasnejšia.
Vedci objavili nové mutácie génu, ktoré potláčajú schopnosť organizmu eliminovať bunky s poškodenou DNA. To by mohlo pomôcť pri vývine nových spôsobov liečby leukémie.
V peruánskej Arequipe odhalili podobu dospievajúceho inského dievčaťa obetovaného pri náboženskom rituáli pred viac ako 500 rokmi.
Prežili výbuch sopky Vezuv v roku 79 a keby sa niekto pokúsil dvetisíc rokov staré dokumenty znovu rozvinúť, rozpadli by sa.
Nájdený šesťboký objekt vedci označujú ako stupňovitú pyramídu, ktorá sa ale od známych egyptským monumentov veľmi líši.
Európska komisia dala mikroplastom stopku. Firmám zakáže ich používanie v kozmetike, farmácii, poľnohospodárstve či potravinárstve.
Difúzioosmóza je chemický proces, počas ktorého dochádza k spontánnemu pohybu rôznych typov častíc na základe ich rozdielnej koncentrácie v kvapaline.
Výskum si objednala dolná komora parlamentu a zameral sa na súvislosť medzi životným štýlom a rizikom úmrtia na infekciu koronavírusom.
Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov získlai prestížne ocenenie za výskum polovodičových nanokryštálov známych ako kvantové bodky.
Vedci ukázali spôsob, ako vytvoriť mimoriadne krátke záblesky svetla, ktoré sa dajú použiť na meranie rýchlych procesov, v rámci ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia energiu.
Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu získali Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman, ktorí položili položili základy pre vývoj vakcín s technológiou mRNA.
Traduje sa, že k objavu antibiotického lieku dopomohla aj náhoda vyplývajúca z údajnej neporiadnosti a chaotického štýlu práce britského lekára a nositeľa Nobelovej ceny Fleminga.
Skúmanie miery prenosu patogénov medzi ľuďmi a zvieratami je podľa vedcov dôležitý na predpovedanie prípadných pandémií.
Španielsko je krajinou s najväčším počtom nálezísk jaskynných malieb z obdobia paleolitu na svete.
Tímu austrálskych vedcov sa podarilo objaviť spôsob, ako aspoň časť použitých kávových usadenín recyklovať a zabrániť tak produkcii ďalších skleníkových plynov.
Vedci veria, že ich program pomôže zabezpečiť potravinovú bezpečnosť krajiny napríklad v rokoch, keď úrodu poškodí nepriazeň počasia ako sú búrky alebo záplavy.