Edisonov vynález maže hviezdy i romantiku

Už 130 rokov nie sú noci to, čo bývali. V roku 1879 americký vynálezca Thomas Edison zostrojil prvú elektrickú žiarovku a odvtedy ľudia týmto vynálezom nielen svietia, ale aj "špinia" nočnú oblohu. A je to čoraz horšie.

12.08.2009 16:43
debata

Svetelné znečistenie hvezdárom z neba vylialo Mliečnu cestu, obyvateľom veľkomiest spálilo kus zdravia a zaľúbencom skazilo romantiku. Astronomickým nadšencom z osvetlených metropol môže narušiť aj zážitok z dnešného fascinujúceho úkazu – maxima meteorického roja Perzeidy.

Od siedmej do desiatej večer by mal meteorit tmavú oblohu preseknúť žiarivou čiarou priemerne raz za minútu. Zlé verejné osvetlenie, ale aj nesprávne nasvietené reklamy však môžu pohľad na spŕšku meteoritov celkom skaziť.

Na Slovensku je svetelne „najšpinavšia“ Bratislava. Viditeľnosť oblohy je však nižšia vo všetkých väčších mestách. Paradoxne napríklad aj Vysoké Tatry sú svetelne znečistenejšie ako Nízke Tatry a južnejšie Veporské a Stolické vrchy.

„Najlepšie pozorovacie podmienky sú v severovýchodnej časti Slovenska v blízkosti hranice s Ukrajinou a Poľskom a na strednom Slovensku v oblasti Muránskej planiny,“ hovorí Pavol Rapavý zo Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, ktorá sa spolu so Slovenským zväzom astronómov amatérov a s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote najviac zasadzuje za návrat tmavej nočnej oblohy.

Svetelné znečistenie má podľa neho vážne dosahy aj na ekológiu, bezpečnosť na cestách či problematiku globálneho otepľovania. Vinníkom sú najmä správcovia verejných osvetlení.

„Pritom netreba veľa. Svetelné znečistenie je vari najľahšie odstrániteľný ekologický neduh,“ dodáva Rapavý. V mnohých mestách sa totiž menia staré svietidlá za nové, úspornejšie. Keby sa pri týchto zmenách dbalo aj na vhodné nasmerovanie svetiel alebo ak by sa použili ploché krycie sklá, postupne by sa tým znižovalo aj svetelné znečistenie.

Pre oblohu sú podľa aktivistov najhoršie guľové lampy. „Tie sú vari pekné cez deň, no úplne nevhodné v noci. Až šesťdesiat percent svetla z nich smeruje na oblohu a do miest, ktoré netreba osvetľovať,“ hovorí Rapavý, podľa ktorého u nás okrem osvety chýba aj zákon, ktorý by stanovil, ako sa má správne svietiť.

Čiastočnú ochranu majú v susednej Českej republike, samostatný zákon už dva roky platí v Slovinsku. „Ich zákon napríklad úplne zakazuje svietenie nad horizont. Slovinsko tak ušetrí v budúcnosti na elektrickej energii ročne až desať miliónov eur,“ tvrdí Rapavý. Znížiť mieru svetelného znečistenia chce aj Európska únia.

debata chyba