Elektródy v mozgu vrátili pacientovi reč

Bezdrôtové zariadenie by jedného dňa mohlo snímať myšlienky človeka a meniť ich na reč. Takto by s okolím dokázali komunikovať aj nemí ľudia či ľudia s poraneniami mozgu, ktoré im zabraňujú rozprávať.

14.12.2009 19:54
hlava - mozog - labyrint
Cvičenie zručnosti pomocou predstavy môže byť niekedy užitočnejšie ako praktické cvičenie...
debata

Vedci nedávno vyvinuli zariadenie, ktoré pomocou elektród pripevnených na hlave sníma mozgové vlny a premieňa ich na slová, na ktoré človek práve myslí. Bohužiaľ tento prístup sa ukázal ako veľmi pomalý. Zariadenie umožnilo "preložiť“ myšlienku na slovo rýchlosťou maximálne jedno slovo za minútu. To, samozrejme, neumožňovalo bežnú hovorovú komunikáciu.

Frank Guenther z Bostonskej univerzity predstavil snímacie zariadenie, ktoré tiež využíva elektródy, no tentoraz sú implantované priamo do mozgu a dokážu snímať mozgové vlny a premieňať ich na slová v reálnom čase. "Čoskoro budú môcť paralyzovaní ľudia rozprávať pomocou prenosu mozgových vĺn priamo do počítača,“ uviedol Guenther v štúdii, ktorú publikoval žurnál PloS ONE.

Výskumníci pracovali s 26-ročným dobrovoľníkom, ktorý je postihnutý takmer kompletnou paralýzou. Do mozgu mu implantovali dve elektródy, ktoré bezdrôtovo prenášali nasnímane vlnenia do počítača a špeciálny program ich premieňal na hlásky. Omeškanie od vzniku myšlienky po jej vyrieknutie cez počítačové reproduktory bolo len 50 milisekúnd.

„Chvíľu to, samozrejme, trvá, kým si človek na zariadenie zvykne a naučí sa ním rozprávať. Pacient bol, samozrejme, veľmi šťastný, že sa mu takto vrátila schopnosť reči a počas experimentu s nami spolupracoval,“ hovorí Guenther. Za päť mesiacov zvýšil dobrovoľník presnosť myslenia a zostavenie konkrétneho slova zo 45 na 89 percent, takže ku koncu počítač takmer vždy rozpoznal správne hlásky.

Súčasný systém zbiera dáta z mozgu len pomocou dvoch elektród. „Do roka budeme schopní dobrovoľníkom implantovať do mozgu až 32 elektród, čo by už umožnilo zostavovať v reálnom čase celé slová, lebo budeme schopní sledovať aktivitu oveľa väčšieho počtu neurónov,“ tvrdí Guenther.

debata chyba