Kontroverzné 3D televízory deťom neškodia, tvrdia odborníci

Americká optometrická asociácia vydala oficiálne stanovisko, podľa ktorého sledovanie 3D obrazu nemá vplyv na zrak a vývoj drvivej väčšiny detí. Výnimky ale môžu potvrdzovať pravidlo.

14.07.2011 08:00
3D efekt, tretí rozmer, 3D fotka Foto:
Ilustračné foto
debata

Americká optometrická asociácia počas minulého týždňa informovala o výsledkoch svojho dlhodobého výskumu, v ktorom skúmala dopad sledovania 3D obrazu na vývoj očnej vady u detí. Pre drvivú väčšinu detí prináša sledovanie trojrozmerných videí rovnaké zdravotné riziká ako v prípade bežného dvojrozmerného videa. „Na televízne vysielanie v 3D formáte sa môžu bez obáv pozerať deti staršie ako tri roky.“

Počas prvého roku života dieťaťa sa ešte len vyvíja priestorová orientácia, s odstupom dvoch rokov je však priestorové vnímanie sveta stabilizované natoľko, že problém by deťom nemalo spôsobovať ani dlhšie sledovanie dynamického 3D obrazu. Tu však asociácia upozorňuje aj na dopad na zdravý životný štýl detí, keď potvrdzuje dogmu, že niekoľkohodinové vysedávanie pred televízorom, či už 2D alebo 3D, deťom neprospieva. Tento holý fakt však nie je ničím novým.

Spoločnosť LG však upozorňuje na problémy spojené s používaním aktívnych „blikajúcich“ okuliarov. Na rozdiel od pasívnej technológie je tu vyššie riziko pálenia očí a následnej bolesti hlavy. Podľa amerických optometristov by sa mali viac než obvykle televízorom či už s aktívnou alebo pasívnou 3D technológiou vyhýbať deti s epilepsiou. Choroba totiž spôsobuje, že postihnuté deti sú omnoho viac citlivé na svetlo a zmenu jeho intenzity.

debata chyba