Obežná dráha už nestačí, NASA upiera zrak ďalej

Na let na Mesiac nie sú peniaze, americký Úrad pre letectvo a vesmír však z núdze robí cnosť. Kým lety okolo Zeme prepustí súkromníkom, NASA sa sústredí na omnoho ambicióznejšie projekty. Úrad to oznámil po tom, čo americký prezident Barack Obama z návrhu rozpočtu na rok 2011 vypustil financovanie projektu návratu na pozemskú obežnicu.

03.02.2010 09:10
vesmír, ISS, astronaut
Americký astronaut Danny Olivas spolupracoval na inštalácii antény a káblov pre novú komoru stanice.
debata

„Rušíme projekt Súhvezdie, nerušíme však naše ambície,“ vysvetlil Obamove slová Jim Kohlenberger, ktorý má v Bielom dome na starosti vedu a technológie. „Nie je to krok späť. Krokom späť bola snaha o oživenie pristátia na Mesiaci spred štyridsiatich rokov s použitím technológií včerajška namiesto vývoja nových technológií, ktoré nás do vesmíru vezmú ďalej, rýchlejšie a lacnejšie.“

Projekt Súhvezdie ohlásil Obamov predchodca George Bush po katastrofe raketoplánu Columbia v roku 2003. Cieľom bolo postupne nahradiť flotilu raketoplánov novými vesmírnymi plavidlami, ktoré by boli schopné dopraviť človeka i za nízku obežnú dráhu Zeme. Výsledkom mal byť návrat Američana na Mesiac, v dlhodobom horizonte i možné vybudovanie základní pre budúce lety s posádkou za doterajšie hranice objaviteľských ci­est.

NASA sa teraz chce, naopak, venovať skôr výskumu na Zemi a hľadať napríklad lepšie palivá či ekonomickejšie spôsoby objavovania vesmíru. Lety na obežnú dráhu a dopravu zásob k Medzinárodnej vesmírnej stanici by mal postupne začať zabezpečovať súkromný sektor.

Proti zmenám však sľúbili ostrý boj kongresmani z Texasu, Alabamy a Floridy, ktorí sa boja, že ich štáty prídu zrušením projektu letu na Mesiac o pracovné miesta vo vesmírnom priemysle.

debata chyba