Pitie mačiek vzdoruje gravitácii

Vedci objavili spôsob, akým tieto elegantné domáce zvieratá dokážu dostať vodu do úst bez toho, aby sa príliš nezamočili, alebo aby tekutinu nevyšpliechali všade naokolo. Vodu nesajú ako napríklad ľudia, nenaberajú jazykom ako psy, ale vďaka zotrvačnej sile si vytvoria stĺpec tekutiny, ktorý potom zachytia.

13.11.2010 12:47
mačka pitie, mlieko, miska, jazyk, zviera Foto:
Ilustračné foto
debata

Mačky pri pití vodu nenaberajú jazykom, využívajú skôr zotrvačnosť vody a vytvárajú tak akýsi obrátený vodopád, vyplýva zo štúdie v časopise Science. Na rozdiel od psov, ktoré si z jazyka vytvoria akýsi pohár a pomocou neho dostávajú vodu do papule a často aj všade naokolo, mačací jazyk sa pri pití zakriví opačným smerom a hladiny sa dotkne hornou stranou.

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), polytechnickej univerzity Virginia Tech a Princetonskej univerzity skúmali pomocou vysokorýchlostnej kamery spôsob, akým tieto elegantné domáce zvieratá dokážu dostať vodu do úst bez toho, aby sa príliš nezamočili. "Skoro každý už niekedy pozoroval domácu mačku pri pití mlieka, či vody.

Pohyb jej jazyka je však taký rýchly, že voľným okom človek nedokáže zachytiť eleganciu a komplikovanosť tohto aktu," píše sa v štúdii. Počiatočným impulzom pre výskum bolo sledovanie Romana Stockera jeho vlastnej mačky pri pití. „Uvedomil som si, že za touto jednoduchou činnosťou je skrytý veľmi zaujímavý biomechanický problém,“ uviedol biofyzik z MIT.

Pomocou niekoľkonásobne spomaleného videa a umelého robotického jazyka vedci zistili, že voda alebo iná tekutina prilipne na povrch mačacieho jazyka a po tom, ako mačka jazyk zdvihne naspäť, vytvorí vďaka zotrvačnosti vodný stĺpec. „Mačka potom zachytí časť tekutiny zatvorením čeľusti,“ objasnil Stocker. „Vodný stĺpec sa stáva dlhším a väčším, v istom bode však jeho váha prekoná zotrvačné sily a gravitácia spôsobí, že sa stĺpec zrúti naspäť do misky,“ pokračoval. Presný moment toho, kedy mačka zachytí vodu je preto veľmi dôležitý.

Vedci nevedia naisto, prečo si mačky vyvinuli takýto premyslený mechanizmus, predpokladajú však že by to mohlo súvisieť s tým, že všeobecne vodu nemajú veľmi rady a takto sa pri pití veľmi nezašpliechajú. Objavili tiež, že rovnakým spôsobom pijú nielen domáci miláčikovia, ale aj ostatné mačkovité šelmy.

debata chyba