Šváby navzájom komunikujú o potrave

Šváby si pomocou chemických signálov odovzdávajú informácie o zdrojoch potravy. Tým sa vysvetľuje, prečo tento hmyz väčšinou konzumuje potravu v skupinách. Zistili to britskí vedci z University of London, ktorí výsledky svojho výskumu publikovali v časopise Behavioural Ecology and Sociobiology.

05.06.2010 11:38
šváby, hmyz Foto:
Ilustračné foto
debata

Odborníci použili na svoj výskum bežný druh švába – rusa domového (Blattella germanica). Skupinu rusov umiestnili do uzavretého priestoru s dvoma zdrojmi identickej potravy. Ak by šváby medzi sebou nekomunikovali, tak by sa rozdelili do dvoch skupín a kŕmili sa súčasne z oboch zdrojov.

Väčšina testovaných jedincov však konzumovala potravu len z jedného zdroja a to až do momentu, kým ju kompletne nezožrali. Odborníci taktiež zistili, že čím viac jedincov sa pri potrave zhromaždilo, tým dlhšie sa jednotlivé jedince kŕmili.

Vedci zistili, že šváby medzi sebou komunikujú prostredníctvom chemických signálov, zatiaľ však nezistili akých. Predpokladajú však, že tieto signály sa prenášajú buď slinami alebo nejakým uhľovodíkom na povrchu ich tiel. Identifikácia tejto látky by mohla pomôcť pri vývoji účinnejších insekticídov proti tomuto hmyzu.

debata chyba