Vedci objavili vo vesmíre záhadný rádiový signál. Opakuje sa každých 16 dní

12.02.2020 11:14

Kanadskí vedci objavili záhadný rádiový signál z galaxie vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorý sa opakuje každých 16 dní.

Rádiové signály sa opakujú často, prvýkrát však ide o pravidelné opakovanie z jediného zdroja. Informovala o tom v stredu americká stanica CNN.

Rýchle rádiové záblesky (FRB) sú milisekundové výboje rádiových vĺn vo vesmíre. Niektoré vedci zachytia iba raz a už sa neopakujú, iné sa opakujú v nepravidelných intervaloch.

Medzi 16. septembrom 2018 a 30. októbrom 2019 kanadskí vedci pozorovali FRB, ktoré sa opakovali každých 16,35 dňa, po ktorých zatiaľ neznámy zdroj vyslal záblesky každé dve hodiny po obdobie štyroch dní. Následne sa na 12 dní odmlčal.

Signál vychádza z masívnej špirálovitej galaxie vzdialenej pol miliardy svetelných rokov od Zeme.

Zistenia vedci publikovali v odbornom článku, ktorý však zatiaľ nie je plne recenzovaný.

Výskumníci sa teraz zamerali na pôvodcu signálu. „Periodicita, v ktorej sa signál opakuje, je dôležitým vodidlom k zisteniu jeho zdroja,“ píše sa v štúdii.

Jedným z možných vysvetlení je orbitálny pohyb hviezdy alebo predmetu na okraji galaxie. Iní výskumníci tvrdia, že pôvodcom môže byť neutrónová hviezda a takzvaná dvojhviezda, hviezdy systém zložený z dvoch hviezd, ktoré sú na seba viazané gravitáciou.

Vedci dúfajú, že hlbšie chápanie rýchlych rádiových zábleskov im pomôže lepšie pochopiť vesmír samotný. Ďalšie pozorovanie opakujúcich sa rádiových signálov im zároveň pomôže zistiť, či ide o výnimku alebo normálny jav.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #signál #RFB signal #galaxia #CNN
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku