Astrofyzici zverejnili najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru

26.07.2020 19:20
segue
Autor:

Globálne konzorcium astrofyzikov vytvorilo najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru. Projekt, na ktorom pracovali 20 rokov, podľa výskumníkov pomôže lepšie vysvetliť históriu kozmu, informuje spravodajský portál CNN.

Projekt Sloan Digital Sky Survey (SDSS), na ktorom sa podieľali stovky vedcov z desiatok inštitúcií na celom svete, zozbieral dáta z niekoľkých desaťročí a mapoval vesmír pomocou teleskopov. Analýza viac ako dvoch miliónov galaxií a kvazarov, ktoré sa sformovali počas vyše 11 miliárd rokov, môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako sa vyvinul vesmír.

„Dosť dobre poznáme dávnu históriu vesmíru aj históriu jeho nedávnej expanzie, ale máme nepríjemnú medzeru 11 miliárd rokov medzitým,“ skonštatoval kozmológ Kyle Dawson z University of Utah, ktorý viedol tím, ktorý oznámil výsledky SDSS. Na vyplnení tejto medzery podľa neho pracovali päť rokov.

Tím identifikoval aj „záhadnú, neviditeľnú zložku vesmíru, známu ako ‚temná energia‘,“ ktorá spôsobila, že sa vesmír začal pred šiestimi miliardami rokov rýchlejšie rozpínať.

SDSS nie je „ani zďaleka hotová s misiou zmapovať vesmír“. „Tím SDSS má plné ruky budovania hardvéru pre začatie tejto novej fázy (mapovania hviezd a čiernych dier) a teší sa na nové objavy nasledujúcich 20 rokov,“ uviedli.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vesmír #vedci #teleskop #astrofyzici
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku