Mesiac sa do tejto fázy dostane už v utorok a následne opäť 31. augusta. V prípade druhého splnu ide o úkaz známy ako o tzv. modrý Mesiac.
Najväčší z meteoritov môže mať podľa vedcov hmotnosť dva kilogramy.
Prvýkrát sa podarilo riadene naviesť do zemskej atmosféry družicu, ktorá na to nebola určená.
Ďalekohľad so svojím primárnym zrkadlom s priemerom 4,2 metra a najmodernejšou technológiou poskytne astronómom bezkonkurenčný nástroj na pozorovanie Slnka.
Podľa autorov štúdie existuje malá, len približne sedempercentná šanca, že by gravitácia nášho Slnka dokázala zachytiť exoplanétu z inej sústavy aj ďaleko za obežnou dráhou Neptúna.
Až v roku 2025 na Mesiaci v rámci misie Artemis pristane štvorica nových astronautov. Ich obuv bude musieť vydržať to, čo topánky ich predchodcov nikdy nemuseli.
Astronómovia spozorovali vo vesmíre silný výbuch žiarenia gama v galaxii, kde sa takáto explózia bežne nevyskytuje.
Vedci pracujúci s Webbovým teleskopom objavili dôkazy teórie, podľa ktorej sa raný vesmír stal priehľadným vďaka žiareniu prvých galaxií.
Priblížili sa tak k naplneniu sna Nikolu Teslu o získavaní elektriny zo vzduchu.
Predchádzajúci pokus Indie o vyslanie kozmickej lode na Mesiac sa v roku 2019 skončil neúspechom.
Planéta odráža približne 80 percent dopadajúceho svetla, čo z nej robí najviac reflexívny známy objekt vo vesmíre.
Kľúčom k objavu je mechanizmus vzniku magnetického poľa Zeme.
Nový záber ukazuje 50 mladých hviezd s hmotnosťou menšou alebo podobnou ako Slnko, ktoré sú od Zeme vzdialené asi 390 svetelných rokov.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír pracuje na vývoji technológií, pomocou ktorých by z povrchu Mesiaca získaval vodu, kyslík a neskôr aj vzácne kovy.
Vedci po celom svete v rámci rozsiahleho projektu mohli po prvý raz počuť nízkofrekvenčné gravitačné vlny vznikajúce pri zrážkach čiernych dier.
Na najnovšom obrázku sa Saturn javí extrémne tmavý v dôsledku absorpcie slnečného svetla metánovým plynom.
Z mysu Canaveral na Floride v sobotu o 17:11 SELČ úspešne odštartovala kozmická loď Euclid Európskej kozmickej agentúry (ESA).
Touto metódou by sa dal čas výroby motorov skrátiť o polovicu a v porovnaní s predošlými modelmi by sa dokázali ušetriť i náklady.
Vyvinuté technológie chcú vedci využiť aj na lety k asteroidom, Mesiacu, Marsu a ďalším telesám slnečnej sústavy.
V nasledujúcich dňoch budú mať fanúšikovia astronómie posledný raz v tomto roku možnosť vidieť stretnutie Venuše s Mesiacom na večernej oblohe.
A nielen to. Ani jedna z doterajších žien, ktoré vzlietli do vesmíru, nesedela v kozmickej lodi sama, tak ako Tereškovová.
Raketa sa mala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane vydať na svoju poslednú cestu predtým, ako ju nahradí nová generácia nosných rakiet.
Pre astrobiológiu ide o veľký objav. Je to prvýkrát, čo bol tento prvok objavený v inom oceáne, ako v tom pozemskom.
Misiu sondy plánovali len na 21 mesiacov, vedecké úlohy však dokázala plniť 25 rokov.
Astronauti NASA strávili mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice v otvorenom kozme celkovo šesť hodín.