Pláž na ostrove Hailuoto pokryli tisícky ľadových gulí

08.11.2019 12:53

Ľadové gule, ktoré vznikajú pri zriedkavom fenoméne počasia, boli veľké ako vajíčka či až futbalové lopty.

Pláž na fínskom ostrove Hailuoto pokryli tisícky ľadových gulí. Takzvané „ľadové vajcia“ sú podľa odborníkov výsledkom zriedkavého fenoménu počasia, keď malé kúsky ľadu prevaľujú voda a vietor.

Na nezvyčajný jav na ostrove v Botnickom zálive medzi Fínskom a Švédskom okrem iných narazil amatérsky fotograf Risto Mattila z neďalekého mesta Oulu. „Bol som so ženou na pláži Marjaniemi. Bolo slnečno, zhruba mínus jeden stupeň Celzia a bol celkom veterný deň. Tam sme našli tento úžasný fenomén. Po pláži pri hladine vody boli snehové a ľadové vajcia,“ povedal pre britskú BBC s tým, že dosiaľ ešte nič také nevidel. Ľadové gule podľa neho pokrývali zhruba 30 metrov pláže. Najmenšie boli veľké ako vajíčka, najväčšie zase ako futbalové lopty.

Podľa odborníka BBC na počasie Georgea Goodfellowa na vznik takýchto gulí musí byť chladno a veterno. „Vytvárajú sa z kúskov väčšieho ľadového príkrovu, ktorými pohadzujú vlny a zaguľacujú ich. Môžu narásť, keď na ich povrchu zamrzne morská voda, čo tiež pomáha k tomu, aby boli hladšie. Výsledkom je guľa hladkého ľadu, ktorá sa potom môže usadiť na pláži. Buď ju tam odfúkne, alebo tam zostane, keď ustúpi príliv,“ vysvetlil Goodfellow.

Podobné javy pritom zaznamenali už napríklad v Rusku či na Michiganskom jazere pri americkom Chicagu. Veľké snehové a ľadové gule sa napríklad objavili v roku 2016 na pobreží pri sibírskom meste Nyda. Gule pokrývali 18 kilometrov pobrežia. Najmenšie boli veľké ako tenisové loptičky a najväčšie mali priemer až takmer jeden meter.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#počasie #pláž #ľadové gule #ľad #Fínsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku