Antikoncepcia pre mužov prešla opičím testom

Antikoncepčný gél bol úspešne otestovaný na samcoch druhu makak rézus a mohol by sa tak pre mužov stať alternatívou k vazektómii. S tým rozdielom, že na rozdiel od vazektómie by išlo o plne zvrátiteľný zákrok.

makaky, opice
Po aplikácii gélu u samcov neotehotnela ani jedna zo samíc makaka, ktoré boli s nimi vo výbehu.
Autor:

Vazektómia sa robí chirurgicky pri lokálnej anestézii a ide vlastne o prerušenie semenovodov. Ak chce byť muž opäť plodný, môže podstúpiť „opravnú“ operáciu, no jej úspešnosť dosahuje približne len 55 percent. Antikoncepčný gél pre mužov, o ktorom vedci informovali v žurnále Basic and Clinical Andrology, funguje vlastne ako fyzická bariéra, ktorá zabraňuje spermiám prejsť cez semenovod. To je párový kanálik, ktorým sa dozreté spermie dostávajú zo semenníkov.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity uviedli, že už urobili dosť testov na to, aby antikoncepčný gél mohli v najbližších rokoch začať skúšať na mužoch. Tieto testy budú dôležité na to, aby sa potvrdilo, že skutočne ide o zvrátiteľný zákrok, a teda, že muž nezostane do smrti neplodný. Vasalgel je podľa výskumníkov netoxický hydrogél, ktorý sa injekčne vstrekuje do semenovodov. V nich vytvorí mechanickú bariéru, ktorá bráni pohybu spermií. „Podľa našich testov na makakoch ide o funkčnú antikoncepciu, keďže žiadna zo samíc po vykonaní zákroku na samcoch neotehotnela,“ uviedla Catherine VandeVoortová, hlavná autorka štúdie z Kalifornského národného centra pre výskum primátov. "Testy takisto ukázali, že gél spôsoboval menej komplikácií, ktoré zvyknú sprevádzať vazektómiu.

V rámci testov vedci vybrali šestnásť dospelých samcov makakov, ktorým do semenovodov injekčne zaviedli antikoncepčný gél. Následne sedem dní sledovali ich zdravotný stav a ako sa zotavujú. Potom ich vrátili naspäť do výbehu medzi samice, kde zostali šesť mesiacov, teda jednu rozmnožovaciu sezónu. Počas tohto obdobia a ani po ňom nebola zaznamenaná gravidita ani u jednej zo samíc.

Na druhej strane, na jednom zo samcov zaznamenali nahromadenie spermií v spermovode v dôsledku zavedenia antikoncepčného gélu. Ide o relatívne bežnú komplikáciu, ktorá sa pri vazektómii objavuje v približne 60 percentách prípadov. Zvyčajne to však nemá žiadne vážnejšie vedľajšie účinky ani nespôsobuje diskomfort.

Výskumníci sa teraz chcú zamerať na možnosti zvrátenia tohto zákroku. V minulom roku robili rovnaké testy na králikoch a u všetkých sa podarilo prinavrátiť im plodnosť. Ale to sa vie, králiky sú králiky. Dôležité bude zistiť, či to bude rovnaké aj u mužov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
dieťa, detská kozmetika, pleť

Dĺžka života sa predlžuje, v Južnej Kórei prekročí 90 rokov

22.02.2017 12:23

Priemerný predpokladaný vek dožitia bude vo svete v budúcom desaťročí ďalej narastať a v niektorých krajinách by už do roku 2030 mohol prekročiť hranicu 90 rokov.

ebola, mikroskop, vírus

Ebolu najviac šírila menšina infikovaných

20.02.2017 15:00

Poslednú veľkú nákazu vírusom ebola najviac prenášala výrazná menšina infikovaných - najviac nákazliví boli mladší a starší ľudia. S odkazom na vedeckú správu, ktorú publikovala Národná akadémia vied USA, o tom informoval spravodajský server BBC.

beh, chôdza, kolená, klby, pohyb, muž

Väčší ľudia pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolenách

20.02.2017 14:00

Ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou, ktorí však nie sú obézni, pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolennom kĺbe. Tým pravdepodobne šetria energiu a svoje kosti.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.