Antikoncepcia pre mužov prešla opičím testom

Antikoncepčný gél bol úspešne otestovaný na samcoch druhu makak rézus a mohol by sa tak pre mužov stať alternatívou k vazektómii. S tým rozdielom, že na rozdiel od vazektómie by išlo o plne zvrátiteľný zákrok.

makaky, opice
Po aplikácii gélu u samcov neotehotnela ani jedna zo samíc makaka, ktoré boli s nimi vo výbehu.
Autor:

Vazektómia sa robí chirurgicky pri lokálnej anestézii a ide vlastne o prerušenie semenovodov. Ak chce byť muž opäť plodný, môže podstúpiť „opravnú“ operáciu, no jej úspešnosť dosahuje približne len 55 percent. Antikoncepčný gél pre mužov, o ktorom vedci informovali v žurnále Basic and Clinical Andrology, funguje vlastne ako fyzická bariéra, ktorá zabraňuje spermiám prejsť cez semenovod. To je párový kanálik, ktorým sa dozreté spermie dostávajú zo semenníkov.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity uviedli, že už urobili dosť testov na to, aby antikoncepčný gél mohli v najbližších rokoch začať skúšať na mužoch. Tieto testy budú dôležité na to, aby sa potvrdilo, že skutočne ide o zvrátiteľný zákrok, a teda, že muž nezostane do smrti neplodný. Vasalgel je podľa výskumníkov netoxický hydrogél, ktorý sa injekčne vstrekuje do semenovodov. V nich vytvorí mechanickú bariéru, ktorá bráni pohybu spermií. „Podľa našich testov na makakoch ide o funkčnú antikoncepciu, keďže žiadna zo samíc po vykonaní zákroku na samcoch neotehotnela,“ uviedla Catherine VandeVoortová, hlavná autorka štúdie z Kalifornského národného centra pre výskum primátov. "Testy takisto ukázali, že gél spôsoboval menej komplikácií, ktoré zvyknú sprevádzať vazektómiu.

V rámci testov vedci vybrali šestnásť dospelých samcov makakov, ktorým do semenovodov injekčne zaviedli antikoncepčný gél. Následne sedem dní sledovali ich zdravotný stav a ako sa zotavujú. Potom ich vrátili naspäť do výbehu medzi samice, kde zostali šesť mesiacov, teda jednu rozmnožovaciu sezónu. Počas tohto obdobia a ani po ňom nebola zaznamenaná gravidita ani u jednej zo samíc.

Na druhej strane, na jednom zo samcov zaznamenali nahromadenie spermií v spermovode v dôsledku zavedenia antikoncepčného gélu. Ide o relatívne bežnú komplikáciu, ktorá sa pri vazektómii objavuje v približne 60 percentách prípadov. Zvyčajne to však nemá žiadne vážnejšie vedľajšie účinky ani nespôsobuje diskomfort.

Výskumníci sa teraz chcú zamerať na možnosti zvrátenia tohto zákroku. V minulom roku robili rovnaké testy na králikoch a u všetkých sa podarilo prinavrátiť im plodnosť. Ale to sa vie, králiky sú králiky. Dôležité bude zistiť, či to bude rovnaké aj u mužov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

pavuk

Pavúčí jed pomôže pri mozgovej príhode

22.03.2017 16:00

Na pokusoch na potkanoch vedci zistili, že jediná dávka proteínu s označením Hi1 výrazne pomohla ochrániť mozog pri nedostatočnom dokrvení.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.