Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

Najväčší výrobca procesorov oznámil, že kupuje firmu MobilEye vyvíjajúcu systémy pre autonómne vozidlá. Zaplatí za ňu 15,3 miliardy dolárov. Izraelská firma dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla.

Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot
Ilustračné foto
Autor:

Po nie veľmi úspešnej snahe Intelu preniknúť na trh s mobilnými čipmi tak firma získa nový impulz v perspektívnom miliardovom biznise. Analytici predpokladajú, že trh s autonómnymi vozidlami bude v najbližších 20 rokoch exponenciálne rásť. V roku 2035 by mohol mať hodnotu až 290 miliárd dolárov. Nie je preto prekvapivé, že väčšina veľkých technologických firiem hľadá spôsob, ako si ukrojiť z koláča v čase, keď konkurenčný boj nie je nadmieru vyostrený.

O budúcnosti automobilového priemyslu, ktorý smeruje k autonómnym vozidlám, dnes už pochybuje len málokto. Zatiaľ si však väčšinu inovácií firmy z pochopiteľných dôvodov nechávajú len pre seba a technológie vyvíjajú vlastným tempom a rôznymi smermi. Intel sa o samojazdiace autá doposiaľ zaujímal len okrajovo. Investície zväčša nasmeroval do malých start-upov, ktoré vyvíjajú rôzne komponenty pre autonómne vozidlá, avšak nie komplexné riešenia. Vďaka jednej z najväčších investícií sa Intel postaví do priameho konkurenčného boja s Nvidiou a Qualcommom. Obe spoločnosti v spolupráci s automobilkami už systémy pre autonómne vozidlá vyvíjajú.

MobilEye je práve jednou z tých firiem, ktoré vyvíjajú komplexné technológie pre autá bez vodiča, počnúc senzormi, kamerami, čipmi, špeciálnou navigáciou a softvérom. Podľa odborníkov bolo preto len otázkou času, kedy o izraelskú spoločnosť prejaví záujem jeden z nadnárodných technologických gigantov. Cena za akvizíciu síce nie je nijako nízka, no je primeraná hodnote a potenciálu, ktorú MobilEye Intelu prinesie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.