Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

16.03.2017 07:00
Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot
Ilustračné foto Autor:

Najväčší výrobca procesorov oznámil, že kupuje firmu MobilEye vyvíjajúcu systémy pre autonómne vozidlá. Zaplatí za ňu 15,3 miliardy dolárov. Izraelská firma dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla.

Po nie veľmi úspešnej snahe Intelu preniknúť na trh s mobilnými čipmi tak firma získa nový impulz v perspektívnom miliardovom biznise. Analytici predpokladajú, že trh s autonómnymi vozidlami bude v najbližších 20 rokoch exponenciálne rásť. V roku 2035 by mohol mať hodnotu až 290 miliárd dolárov. Nie je preto prekvapivé, že väčšina veľkých technologických firiem hľadá spôsob, ako si ukrojiť z koláča v čase, keď konkurenčný boj nie je nadmieru vyostrený.

O budúcnosti automobilového priemyslu, ktorý smeruje k autonómnym vozidlám, dnes už pochybuje len málokto. Zatiaľ si však väčšinu inovácií firmy z pochopiteľných dôvodov nechávajú len pre seba a technológie vyvíjajú vlastným tempom a rôznymi smermi. Intel sa o samojazdiace autá doposiaľ zaujímal len okrajovo. Investície zväčša nasmeroval do malých start-upov, ktoré vyvíjajú rôzne komponenty pre autonómne vozidlá, avšak nie komplexné riešenia. Vďaka jednej z najväčších investícií sa Intel postaví do priameho konkurenčného boja s Nvidiou a Qualcommom. Obe spoločnosti v spolupráci s automobilkami už systémy pre autonómne vozidlá vyvíjajú.

MobilEye je práve jednou z tých firiem, ktoré vyvíjajú komplexné technológie pre autá bez vodiča, počnúc senzormi, kamerami, čipmi, špeciálnou navigáciou a softvérom. Podľa odborníkov bolo preto len otázkou času, kedy o izraelskú spoločnosť prejaví záujem jeden z nadnárodných technologických gigantov. Cena za akvizíciu síce nie je nijako nízka, no je primeraná hodnote a potenciálu, ktorú MobilEye Intelu prinesie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#automobil #Intel #autonómne vozidlá #Mobileye
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku