Škola budúcnosti v Bošanoch chce inšpirovať a motivovať

Základná škola v Bošanoch v okrese Partizánske má prívlastok výnimočná. Pred rokom ju vybrali do experimentálneho projektu Notebook pre každého, ktorý spustili v rámci iniciatívy Potenciál bez hraníc. A prečo výnimočná? Každý žiak zo 6. A triedy dostal vlastný notebook, ktorý používa na všetkých vyučovacích hodinách.

21.06.2009 01:39
Základná škola v Bošanoch, Notebook pre každého...
Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.
debata

Už desať rokov existuje na Slovensku projekt Infovek, ktorý podal mnohým základným a stredným školám pomocnú ruku pri zavádzaní a používaní moderných vzdelávacích prostriedkov a pri integrácii študentov a učiteľov do informačnej spoločnosti tretieho tisícročia.

Škôl, ktorých študenti by mohli povedať, že sa na hodinách nenudia a dokonca sa na ne tešia, na Slovensku stále veľa nie je. V Trstenej a v Bošanoch však existujú dve triedy, kde sa potvrdil presný opak.

Aj riaditelia oboch základných škôl si uvedomili, že počítačová gramotnosť detí a ich učiteľov je kľúčom k ďalšiemu úspechu. Iniciatíva spoločnosti Microsoft v pilotnej fáze projektu 1:1 computingu s názvom Notebook pre každého im tu umožnila vyskúšať si, ako by mohlo prebiehať vyučovanie v budúcnosti.

Vo štvrtok 18. júna sa na Základnej škole v Bošanoch uskutočnila ukážková hodina angličtiny v 6. A triede, na ktorej všetkých 21 žiakov názorne predviedlo, ako sa za pol roka naučili pracovať s najnovšími technickými pomôckami. Celá hodina sa zmenila na nepoznanie.

Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch. Foto: Tomáš Švec
Základná škola Bošany, Notebook pre každého žiaka Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.

„Nový rozmer získala najmä komunikácia medzi žiakmi a učiteľmi. Prostredníctvom elektroniky sa žiaci obracajú na učiteľov s otázkami a overujú si, či učivo správne pochopili. Učitelia tiež pravidelne uverejňujú svoje poznatky na vlastných blogoch, čo oživilo spoluprácu medzi nimi a zároveň im umožnilo reagovať na postrehy kolegov,“ uviedla na margo projektu riaditeľka Základnej školy v Bošanoch Jana Kontúrová.

Podľa vyjadrení Romana Baranoviča zo spoločnosti Microsoft bolo tiež dôležité ukázať, že projekt Notebook pre každého je možné uskutočniť aj na inej ako výberovej škole vo veľkom meste.

„Oslovili nás zrejme aj preto, lebo naša škola sa prezentovala vrámci informačno-komunikačných technológií na rôznych pedagogických fórach. Na nich sme prezentovali videá a práce, na ktorých sme sa s deťmi spoločne podieľali,“ dodáva ďalej riaditeľka Kontúrová.

**
Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.
Základná škola v Bošanoch, Notebook pre každého žiaka Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.

**

Aké pomôcky žiaci v Bošanoch na hodinách využívajú?
Každému žiakovi 6. A triedy a ich učiteľom „zapožičali“ netbook Lenovo IdeaPad S10e s hardvérovou výbavou, ktorá je v tomto segmente štandardná – s procesorom Intel Atom s taktom 1.6GHz, 160 GB pevným diskom a 1 GB operačnej pamäte. Šesťčlánková batéria s výdržou 4 až 5 hodín na jedno nabitie dokáže plne pokryť časový harmonogram vyučovania, a tak žiakom stačí, ak si do školy so sebou prinesú nabitý netbook. Pre prípad, že by sa tak nestalo, majú v prvých laviciach k dispozícii zásuvku na dobitie.

Vybudovanie potrebného technického zázemia mala na starosti obec. Trieda je od decembra vybavená interaktívnou elektronickou tabuľou a vizualizérom. Celá škola je pokrytá bezdrôtovým Wi-Fi signálom. Prístup k internetu z domova musia už rodičia financovať z vlastných zdrojov.

Na netbookoch majú žiaci predinštalovaný operačný systém Windows XP s balíkom kancelárskych aplikácií Microsoft Office, niekoľkými encyklopédiami a ďalším pomocným výučbovým softvérom. Prístup k inštalovaniu nových aplikácií žiaci nemajú a v prípade potreby oň musia požiadať učiteľa. Vďaka softvéru pre vzdialenú správu má tiež učiteľ možnosť kedykoľvek nahliadnuť na pracovnú plochu ktoréhokoľvek svojho zverenca a usmerňovať tak jeho činnosť. K úlohám a materiálom žiak pristupuje prostredníctvom školského serveru, na ktorom má vytvorené vlastné konto s priečinkom, kam opätovne umiestňuje vypracované zadania.

Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.
Základná škola v Bošanoch, Notebook pre každého žiaka Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.

Žiaci medzi sebou a učiteľmi komunikujú pomocou Instant Messengera. Aj vďaka nemu získal vzťah medzi učiteľom a žiakom nový rozmer. „Žiaci sa zaujímajú o naše súkromie, pýtajú sa ako sa máme, čo robíme. My zároveň máme možnosť zistiť o žiakoch viac. Zdôverujú sa nám, chcú poradiť či pomôcť. Pozorujeme, že projekt pomohol vybudovať si medzi nami nový vzťah,“ komentuje riaditeľka Kontúrová.

Žiaci si učenie na notebookoch pochvaľujú
„Náš výskum sa zameral na zistenie dosahu projektu, či trieda, ktorá používa počítače, je iná ako ostatné triedy,“ prezentoval jeho výsledky doktor Radomír Masaryk z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V Bošanoch sa zameral na porovnanie triedy, kde žiaci využívajú notebooky a triedy s bežnou formou výuky. „Žiaci z notebookovej triedy uvádzajú, že ich učenie vrámci viacerých predmetov baví viac ako u druhej skupiny. Zároveň sa prejavila vyššia motivácia a lepšia efektivita štúdia, pričom žiaci sa naučia lepšie pracovať s informáciami a textom. Zaujímavosťou tiež je, že žiaci začali na svojich notebookoch sťahovať a čítať elektronické knižky.“

Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch. Foto: Tomáš Švec
Základná škola v Bošanoch, Notebook pre každého žiaka Hodina angličtiny na základnej škole v Bošanoch.

Učitelia si dosah celého projektu pochvaľujú. Najlepšie hodnotia zlepšenie efektívnosti práce, zvýšenie motivácie pri zavádzaní inovácií v učebnom procese ako aj zjednodušenie komunikácie medzi učiteľmi a žiakmi.

Projekt by mohol byť inšpiráciou aj pre ostatné školy a motivácia žiakov pracovať s modernými technológiami.

debata chyba