Prvá nemecká kozmonautka vzíde zo šiestich finalistiek

Šesť finalistiek vybrali do súťaže, z ktorej vzíde prvá astronautka Nemecka. Oznámila to v stredu súkromná náborová spoločnosť HE Space Operations.

Finalistky – medzi nimi vedkyne, inžinierky a jedna pilotka stíhačky – dostali pri výbere prednosť pred 80 ďalšími uchádzačkami. Na výberový proces dohliadalo nemecké národné centrum pre letectvo a vesmír (DLR), informovala náborová spoločnosť zodpovedná za projekt.

„Nemecko je v čele svetovej konkurencie. Ale v oblasti letectva a vesmíru… máme jednu veľmi vážnu slabinu: do vesmíru ešte nebola vyslaná žiadna Nemka,“ uvádzalo sa na webovej stránke projektu. „Toto sa zmení.“

Dve finalistky vybraté v marci pôjdu koncom tohto roka na výcvik astronautov.

Súčasťou misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) v roku 2020 sa však stane iba jedna žena – bude tam vykonávať lekárske testy určené na skúmanie, ako reaguje ženské telo na nulovú gravitáciu.

Claudia Kesslerová, výkonná riaditeľka spoločnosti HE Space Operations, uviedla, že ak sa do 31. apríla splní cieľ crowd fundingu (kolektívneho financovania mnohými dobrovoľnými darcami) zozbierať 50.000 eur, pokryje to prvú fázu výcviku. „Máme v pláne získať súkromných sponzorov zvyšných nákladov,“ dodala Kesslerová.

Čítajte viac

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.