Prvá nemecká kozmonautka vzíde zo šiestich finalistiek

Šesť finalistiek vybrali do súťaže, z ktorej vzíde prvá astronautka Nemecka. Oznámila to v stredu súkromná náborová spoločnosť HE Space Operations.

01.03.2017 15:04
debata (1)

Finalistky – medzi nimi vedkyne, inžinierky a jedna pilotka stíhačky – dostali pri výbere prednosť pred 80 ďalšími uchádzačkami. Na výberový proces dohliadalo nemecké národné centrum pre letectvo a vesmír (DLR), informovala náborová spoločnosť zodpovedná za projekt.

„Nemecko je v čele svetovej konkurencie. Ale v oblasti letectva a vesmíru… máme jednu veľmi vážnu slabinu: do vesmíru ešte nebola vyslaná žiadna Nemka,“ uvádzalo sa na webovej stránke projektu. „Toto sa zmení.“

Dve finalistky vybraté v marci pôjdu koncom tohto roka na výcvik astronautov.

Súčasťou misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) v roku 2020 sa však stane iba jedna žena – bude tam vykonávať lekárske testy určené na skúmanie, ako reaguje ženské telo na nulovú gravitáciu.

Claudia Kesslerová, výkonná riaditeľka spoločnosti HE Space Operations, uviedla, že ak sa do 31. apríla splní cieľ crowd fundingu (kolektívneho financovania mnohými dobrovoľnými darcami) zozbierať 50.000 eur, pokryje to prvú fázu výcviku. „Máme v pláne získať súkromných sponzorov zvyšných nákladov,“ dodala Kesslerová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #ISS #astronautka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy