Antarktída príde o obrí ľadovec

Len 20-kilometrový úsek drží obrovskú kryhu ľadu, aby sa neodtrhla od šelfového ľadovca na západe Antarktídy a nevyplávala na more.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Uvoľnený ľadovec by mal po odtrhnutí rozlohu asi 5-tisíc štvorcových kilometrov, čo je približne rozloha Trenčianskeho kraja. Pokračoval by tak rozpad pobrežného ľadovca Larsen. Jeho časť A sa odtrhla už v roku 1995. O sedem rokov neskôr nasledoval Larsen B a teraz sa začína rozpadávať najväčší Larsen C. Ak by sa rozpadol celý, hladina oceánov a morí by stúpla až o desať centimetrov, čo by urýchlilo pobrežnú eróziu v mnohých kútoch sveta.

Prasklina na ľadovci Larsen C sa objavila už v roku 2010 a teraz má dĺžku 80 kilometrov. Výrazne sa natiahla najmä teraz v decembri, keď je na južnej pologuli leto. Kus ľadu, ktorý sa podľa vedcov čoskoro odlomí, bude jedným z najväčších v histórii sledovania Antarktídy. „Šelfový ľadovec Larsen C v Antarktíde čoskoro stratí kryhu s rozmermi viac ako 5 000 štvorcových kilometrov,“ oznámili vedci zo Swansea univerzity vo Walese. „Tým sa zásadne zmení krajina Antarktídy,“ a dodali, že odtrhnutie ľadovej kryhy môže byť predzvesťou ďalšieho rozpadávania ľadovca Larsen C. „Prekvapilo by ma, keby sa počas najbližších niekoľkých mesiacov (ľadovec) neodtrhol,“ povedal televízii BBC Adrian Luckman. Rozpadávanie šelfového ľadovca Larsen C označujú vedci za „geografickú a nie klimatickú udalosť“, aj keď pripúšťajú, že k rozšíreniu pukliny mohlo globálne otepľovanie prispieť. Nemajú však na to žiadne priame dôkazy.

Ľadovce v západnej Antarktíde sú na ústupe a tento trend je podľa všetkého nezvratný. Tvrdia to vedci z vesmírnej agentúry NASA, ktorí ľadovce sledovali počas obdobia 40 rokov. Keby sa ľadovce v okolí pobrežia západnej Antarktídy roztopili, zvýšili by hladinu oceánov a morí o 1,2 až 3,6 metra. Podľa nich je príčinou ústupu ľadovcov otepľovanie vody, ktorá ich obmýva a postupne z nich „odhrýza“. Takto sa postupne zmenšuje aj mohutný ľadovec okolo ostrova Pine, ktorého rozloha je 160-tisíc štvorcových kilometrov. To je viac ako trojnásobok rozlohy Slovenska.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

mikroskop, vedkyňa

Jed morského ulitníka by mohol liečiť chronickú bolesť

21.02.2017 11:04

Jed morského ulitníka druhu Conus regius obsahuje látku, ktorá by sa dala využiť pri liečbe chronickej bolesti ako aj jej prevencii.

mikróby, baktérie, vírus, medicína

V mexickej jaskyni objavili mikróby staré 50-tisíc rokov

18.02.2017 09:20

Americkí vedci skúmajúci jaskyne v Mexiku objavili v tamojších kryštáloch živé mikróby, ktorých vek je odhadovaný na približne 50-tisíc rokov.

zem, vesmír, planéta

Vedci objavili nový kontinent Zealandia

17.02.2017 12:39

Vedci tvrdia, že okolo Nového Zélandu je nový, zaplavený a zatiaľ neuznaný obsah, ktorý bol dosiaľ skrytý. Ide o nový kontinent nazvaný Zealandia.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.