Jedinečnej čiernej ruži hrozí zánik

Len na jedinom mieste na svete, v tureckej obci Halfeti, rastú ruže, ktoré vždy počas leta stmavnú až do čierna. Týchto vzácnych čiernych ruží je veľmi málo a hrozí im zánik. Preto tureckí vedci pracujú na projekte, ktorého cieľom je túto odrodu zušľachtiť a môcť ju potom pestovať vo veľkom. Informoval o tom turecký denník Hürriyet.

ruže, čierna ruža, turecko

Čierna ruža, ktorej sa tiež hovorí Arabská nevesta či Arabská kráska, rástla v obci Halfeti na juhovýchode Turecka. V roku 2000 však bola táto obec pre výstavbu priehrady takmer celá vysídlená. Jej obyvatelia si cibuľky vzácnych ruží vzali so sebou do nového mesta, ktoré vzniklo len asi 10 kilometrov od pôvodnej dediny. Aké bolo ich prekvapenie, keď sa ruže počas leta z tmavočervených nezmenili na čierne.

V pôvodnej obci totiž mali čierne ruže špeciálne zloženie pôdy zavlažované vodou z rieky Eufrat. Pred zánikom zachránili vzácnu ružu tým, že ju opäť začali pestovať v skleníkoch čo najbližšie k pôvodnému miestu. Tam sa však nedá pestovať vo veľkom množstve. „Chceme získať novú odrodu karagül (čiernej ruže) s odolnejšími vlastnosťami jej krížením s inými tmavočervenými druhmi,“ uviedol Serhan Işikan, riaditeľ spoločnosti Tagem, ktorá v tamojšom okrese Sanliurfa pestuje ruže.

Čierne ruže chce firma pestovať v skleníkoch, v ktorých budú špeciálne podmienky riadené počítačom. „Dostali sme už veľa zákaziek na čierne ruže, keď sa o tomto projekte dopočuli zákazníci vo svete. Ale nechceme zatiaľ uzatvárať zmluvy, pokiaľ nebude projekt dokončený,“ povedal Işikan, ktorý dúfa, že projekt bude úspešný.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.