Klonovanie ľudí sa stáva reálnejšie

17.04.2008 07:00
klonovanie, ilustracia
Chlapček sleduje svoj odraz v zrkadlovom rohu miestnosti. Autor:

Vedci našli nový, jednoduchší spôsob klonovania, ako bol ten, ktorý dal život prvému klonovanému cicavcovi - škótskej ovci Dolly. Vzrástli preto obavy z vytvorenia ľudských klonov alebo tzv. "dizajnovaných" detí.

Zároveň skupina odborníkov a politikov, ktorí pripravujú v Británii zákon o umelom oplodňovaní a embryológii, uviedli, že vytváranie ,,umelých" spermií a vajíčok nie je v rozpore s etickými princípmi a malo by byť povolené. Vedci odhadujú, že prvé v laboratóriu vypestované pohlavné bunky by mohli byť dostupné do piatich až pätnástich rokov. Znamená to, že deti by mohli mať aj neplodné manželské dvojice či homosexuálne páry. Podobne ako klonovanie, aj táto biotechnológia v budúcnosti uľahčí vytváranie detí podľa želania. Jej možnosti by mohli využiť napríklad ľudia, ktorí by mali obavy, že ich deti budú trpieť dedičnými chorobami.

Britský zákon, ktorý je momentálne v parlamente, navyše povoľuje aj používanie ľudských embryí mladších ako 14 dní. Na Slovensku je manipulácia s ľudským genetickým materiálom zakázaná a zakázané je aj používanie embryonálnych kmeňových buniek na akékoľvek účely, vrátane vedeckých a liečebných. Za liečbou kmeňovými bunkami či vytvorením vlastných spermií a vajíčok v laboratóriu tak budú musieť Slováci vycestovať.

Hrozba klonovania ľudí pritom prišla z nečakanej strany. Techniku, ktorú vedci na klonovanie myší použili, ešte minulý rok oslavovala aj cirkev a prezident USA George W. Bush ako morálne prijateľnú, pretože pomocou nej je možné vytvoriť embyronálne kmeňové bunky bez tvorenia a následného ničenia ľudských embryí.

Klonované myši vedci vytvorili vložením geneticky preprogramovaných buniek kože dospelého zvieraťa do niekoľkodňových zárodkov vytvorených umelým oplodnením. Embryá následne vložili do maternice myši. Časť takto získaného potomstva bola čiastočnými klonmi, niektoré klony však boli plnohodnotné rovnako ako bola svojho času aj ovca Dolly.

Jeden z vedcov uplynulý víkend uviedol, že možnosť vyskúšať tento postup na ľuďoch je príliš reálna, aby ju bolo možné ignorovať. „Je to neetické a nebezpečné, ale niekto to môže skúšať už dnes,“ povedal Robert Lanza, šéf biotechnologickej spoločnosti Advanced Cell Technology pre denník Independent.

„Technológia pre reprodukčné klonovanie ľudí zatiaľ síce neexistuje, týmto prelomovým objavom sme však oveľa bližšie k tomu aby každý, mladý či starý, plodný či impotentný, hetero- či homosexuál, mohol posunúť svoje gény na dieťa. A to použitím len niekoľkých buniek kože,“ tvrdí Lanza.

Pred klonovaním ľudí varuje aj OSN, ktorá vyzvala všetky krajiny sveta, aby klonovanie zakázali. Ak sa tak nestane, bude nutné rozšíriť platnosť základných ľudských práv aj na práva klonov. Malo by sa tak predísť ich diskriminácii.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku