Vedci sú bližšie k umelému pankreasu

, , 28.06.2011 13:31
pankreas - podžalúdková žľaza
Ťažko liečiteľná rakovina pankreasu bola diagnostikovaná Lucianovi Pavarottimu aj Patrickovi Swayzemu.

Vedci sú čoraz bližšie k momentu, keď sa im podarí vytvoriť "umelý pankreas". Snažia sa vyvinúť diabetikmi dlhodobo očakávaný systém inzulínových púmp a senzorov glukózy, ktorý by dokázal napodobniť funkcie skutočnej podžalúdkovej žľazy. Zariadenie už vyvíjajú viac ako tri desaťročia, organizácie diabetikov však zvýšili v poslednom období tlak na úrady, ktoré vytýčili možnú cestu v predpisoch pre predbežnú verziu tohto zariadenia. Podľa predpokladov by malo sledovať množstvo cukru v krvi diabetického pacienta a v prípade potreby by mu automaticky podalo dávku inzulínu.

Aj keď komerčný predaj tohto zariadenia je ešte vzdialený niekoľko rokov výskumu, výsledky niekoľkých štúdií nedávno prezentovaných na zasadnutí American Diabetes Association v San Diegu sú naozaj sľubné.

V jednom z výskumov vedci z Boston University a Massachusetts General Hospital testovali systém, ktorý využíval detektor glukózy v krvi a dve inzulínové pumpy napojené na osobný počítač. Tento systém je zostrojený tak, aby lepšie napodobňoval prirodzenú telesnú činnosť v prípade zvýšeného aj zníženého obsahu cukru v krvi. Bol tiež dostatočne prenosný na to, aby sa dospelý pacient s cukrovkou prvého typu prechádzal po nemocnici a používal stacionárny bicykel.

Pokus trval 51 hodín, počas ktorých šiesti pacienti cvičili, spali a zjedli šesť rôznych jedál, ktoré ovplyvňujú množstvo cukru v krvi. Hladina glukózy však vo všetkých prípadoch zostala na priemere. „Je to veľmi dobré. Toto je niečo, čo voláme takmer normálny krvný cukor,“ uviedol Steven Russell z Massachusetts General Hospital v Bostone.

V inej štúdii, ktorú vykonali v Mayo Clinic, vedci napojili diabetických pacientov na zariadenia nazývané akcelerátor, ktoré zaznamenáva pohyb. Ako zistili, aj priemerné cvičenie ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Tím pod vedením Yogisha Kudvu vložil takto získané údaje do zložitého programu, ktorý pracuje ako „mozog“ umelého pankreasu a analyzuje hladinu cukru v krvi. Z toho dokáže vyhodnotiť, kedy diabetik potrebuje dávku inzulínu. Ako Kudva spresnil, tento vedecký experiment chcú spustiť tento rok, prípadne na začiatku budúceho roka.

Cukrovkou prvého typu trpia milióny ľudí. Lekári ju väčšinou diagnostikujú už v detstve alebo mladom veku. Ide o autoimunitné ochorenie, pre ktoré telo nedokáže vytvárať inzulín. Telo pacienta potom nedokáže správne rozložiť cukor. Pacientov treba pravidelne pozorovať a musia prijímať inzulín, aby zabránili komplikáciám, ako je zlyhanie obličiek či srdcové ochorenie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba