Skrotenie vírusu ebola pomôže pri vývoji účinnejších vakcín

Smrteľný vírus ebola by mohol prísť o schopnosť rozmnožovania. Ebola je ešte stále nebezpečným zdravotným rizikom najmä v afrických krajinách a podľa odborníkov by sa ebola dala použiť aj ako biologická zbraň.

04.08.2011 14:00
ebola, vírus Foto:
Vírus ebola pod mikroskopom.
debata

No vďaka tomu, že americkí vedci z Univerzity vo Wisconsine našli spôsob, ako vypnúť gén, ktorý riadi rozmnožovacie schopnosti vírusu, bude možné zapojiť oveľa viac vedcov do hľadania vakcíny proti tomuto obávanému patogénu.

Práve preto, že žiadny liek ani vakcína proti ebole neexistuje, je možné skúmať tento vírus len v niekoľkých vysokošpeciali­zovaných laboratóriách na svete. „Chceli sme vytvoriť biologicky zvládnuteľný vírus eboly,“ uviedol profesor patobiológie Yoshihiro Kawaoka, ktorý tím vedcov viedol. Takto pozmenený vírus budú podľa neho môcť skúmať tisíce ďalších vedcov, čím nádej na nájdenie vakcíny proti ebole významne vzrastie.

Vírus ebola sa prvýkrát objavil v roku 1976 v Sudáne a Zaire, dnešnej Demokratickej republike Kongo. U infikovaných ľudí sa prejavuje hemoragickou horúčkou, ktorú sprevádzajú hnačky, vysoká teplota, vracanie a niekedy aj vnútorné či vonkajšie krvácanie. Vírusov eboly existuje niekoľko druhov, ktoré dokážu usmrtiť 50 až 90 percent nakazených ľudí.

Podľa najnovšieho výskumu sa vírus dá „skrotiť“ prostredníctvom génu VP30. Ako väčšina vírusov aj ebola je na gény chudobná – má ich len osem. Preto na úspešné množenie potrebuje molekulárnu mašinériu z tela hostiteľa. Práve gén VP30 ebole umožňuje rásť v telovej bunke. Keď tento gén nemá, alebo je nefunkčný, vírus sa nemôže ďalej rozvíjať.

Kawaoka v štúdii publikovanej v časopise Proceedings vydávanom americkou Národnou akadémiou vied uviedol, že trvalo roky, kým našli bielkovinu, ktorá by bola pre normálne bunky bezpečná a dokázala by deaktivovať spomínaný gén. Nakoniec ju získali z obličiek opíc.

Dôležité však je, že okrem jedného nefunkčného génu je geneticky pozmenená ebola totožná s tou, ktorá napáda ľudí, a preto je vhodná na výskum. „Ebola je mladý a nebezpečný vírus, jeho výskum ide pomaly, a preto o ňom vieme málo,“ hovorí virológ.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy