Ako uviedli na utorkovej tlačovej konferencii, vôbec nevyzerá ako zloduch zo slávnej divadelnej hry Williama Shakespeara Richard III., kde ho dramatik vykreslil ako zdeformovaného zákerného vraha svojich synovcov.
„Dúfam, že v jeho tvári vidíte to, čo ja – muža, ktorý je z každého pohľadu trojdimenzionálny,“ uviedla Philippa Langley z organizácie Richard III Society, ktorá ostatné štyri roky pátrala po kráľových ostatkoch. „Nevyzerá ako tvár tyrana. Keď sa pozriete do jeho očí, naozaj je to, ako keby sa s vami mohol začať rozprávať,“ dodala. Jeho 3D podobizeň najprv na základe nájdených kostí vytvorili na počítači a následne vznikol plastický model. Rekonštrukcia zodpovedá výlučne anatomickej stavbe lebky, portrétmi sa inšpirovali len pri tvorbe parochne a obočia či pri výbere farby očí a pokožky. Model sa však v konečnom dôsledku niektorým z portrétov podobá, no chýba krutý výraz, s ktorým ho často zobrazovali. Vedci tiež tvrdia, že bol veľmi štíhly a mal vážnu skoliózu, jedno plece mal teda vyššie ako druhé.
Odborníci z Leicesterskej univerzity kostru identifikovali po tom, ako porovnali DNA kostry s DNA kráľových vzdialených príbuzných „Je to bez pochýb Richard,“ uviedol vedúci archeológ Richard Buckley na pondelkovej tlačovej konferencii. Podľa neho kosti podrobili „precíznemu akademickému výskumu“ a zistili, že pochádzajú z rokov 1455 až 1540. Muž mal okolo tridsať rokov, pričom Richard zomrel ako 32-ročný v bitke v Bosworthe počas vojny ruží. Ukázalo sa, že utrpel desať zranení. Osem rán našli na lebke, pričom dve z nich zrejme boli smrteľné. Pozostatky pochovajú do leicesterskej katedrály.
Richard III. sa v roku 1483 po smrti svojho brata Eduarda IV. stal lordom protektorom v mene svojho synovca Eduarda V., no toho aj s jeho bratom nechal zavraždiť a zmocnil sa trónu. Na ňom však dlho nesedel, keďže zahynul v roku 1485. Pochovali ho vo františkánskom kostole Greyfriars v centre Leicesteru, budovu však v 16. storočí zbúrali, na miesto hrobu sa postupne zabudlo. Bol posledným anglickým kráľom z rodu Yorkovcov a zároveň posledným z dynastie Plantagenetovcov. Trón následne získali Tudorovci.