Bunky v telách aktívnych žien starnú pomalšie

Bunky v telách každodenne cvičiacich žien starnú pomalšie ako u tých, ktoré žijú sedavým spôsobom života. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Kalifornie, ktorí zistili, že ženy tráviace väčšinu času sedením a cvičiace menej ako 40 minút denne mali bunky biologicky o osem rokov staršie, ako bol ich reálny vek.

03.02.2017 14:00
Cvičenie, žena, chrbtica, fit lopta, zrkadlo,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Odborníci skúmali súvislosť medzi sedavým spôsobom života a skracovaním telomér (ochranné zakončenia chromozómov), ktorých dĺžka je jedným z indikátorov biologického veku tela. Spomínané skracovanie je spôsobené starnutím buniek, na ktoré majú podľa vedcov vplyv zdravotné faktory a životný štýl vrátane pravidelného cvičenia. Kratšie teloméry odborníci spájajú tiež s rizikom srdcovocievnych ochorení, cukrovky a rakoviny.

Do spomínaného výskumu sa zapojilo 1 500 žien vo veku 64 až 95 rokov. Vedci ich pohyb sledovali počas siedmich dní pomocou akcelerometra. Ten mali ženy pripevnený cez deň aj v noci. Okrem toho museli účastníčky vyplniť aj dotazníky o svojich aktivitách. „Zistili sme, že ženy, ktoré dlhšie sedeli, nemali krátke teloméry, ak cvičili aspoň 30 minút denne,“ uviedol na margo výskumu vedúci štúdie Aladdin Shadyab z Kalifornskej univerzity v San Diegu. „Rozhovory o výhodách cvičenia by sa mali začať už v mladom veku a telesná aktivita by mala byť súčasťou našich životov aj počas starnutia. Aj keď budeme mať 80 rokov,“ dodal.

debata chyba
Viac na túto tému: #starnutie #cvičenie #ženy #bunky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy