Vesmírny výskum má pomôcť pri liečbe rakoviny

, , 21.07.2017 14:00
Mars, kolónia
Vybudovať kolóniu na Marse je v plánoch veľkých vesmírnych agentúr a aj súkromných spoločností. Autor:

Mikrogravitačný výskum na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) by podľa americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) mohol priniesť nový pohľad na možnosť boja proti rakovine.

Nový výskum vo vesmíre sa zameriava na vývoj lieku, ktorý by imunitnému systému pomohol zabíjať rakovinové bunky, čo by pomohlo zabrániť opätovnému výskytu určitého druhu rakovinového ochorenia. Vedci dúfajú, že sú schopní to dosiahnuť kombináciou nových liekov a protilátok, čo by mohlo znížiť nepríjemné vedľajšie účinky – ako vracanie alebo padanie vlasov – bežné u pacientov prechádzajúcich chemoterapiou.

Chemoterapia síce pri liečbe rakoviny býva účinná, so zhubnými bunkami však zabíja aj bunky zdravé. Nový prístup sa zameriava iba na rakovinové bunky, a to kombináciou protilátok s liekom azonafidom, ktorý sa používa pri liečbe rakoviny. Vedci sa domnievajú, že táto nová kombinácia bude mať menšie problémy, než aké vyvoláva chemoterapia, aj keď aj táto liečba bude mať vedľajšie účinky.

„Jedným z dôvodov, prečo rakovinové bunky rastú v tele niektorých ľudí, je to, že ich obranný mechanizmus ich nevie rozpoznať,“ uvádza spoluautor výskumu Dhaval Shah z Newyorskej štátnej univerzity v Buffale.

„Táto (nová) molekula má okrem iného schopnosť prebúdzať alebo spúšťať brzdu v už existujúcich imunitných bunkách vnútri rakoviny,“ vysvetľuje Shah. „Keď sú tieto molekuly v akomkoľvek danom nádore vypúšťané, prebúdzajú okolité imunitné bunky a stimulujú vlastný imunitný systém tela, ktorému umožnia rozpoznať a zabiť danú rakovinovú bunku.“

Robiť daný výskum na Medzinárodnej vesmírnej stanici má však podľa vedcov aj ďalšie výhody. Mikrogravitačné prostredie lepšie simuluje ľudské telo, pretože je možné vytvárať veľké guľovité rakovinové tumory, vysvetľuje Luis Zea z Coloradskej univerzity v Boulderi. Okrem toho budúci výskumníci mieriaci na Mars budú vzhľadom na radiáciu vystavení zvýšenému riziku vzniku rakoviny. Tento výskum by podľa NASA mohol pomôcť zistiť, aké účinné tieto kombinácie liečiv sú v prostredí mikrogravitácie, čo by bolo užitočné v prípade výskytu tohto ochorenia u astronautov počas cesty na Mars alebo späť na Zem.

„Nevieme, či bunky tento liek metabolizujú rovnakým spôsobom, ako je to na Zemi. Z dlhodobého hľadiska si musíme byť istí, ktoré lieky budú fungovať,“ uviedol v tejto súvislosti Shah.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vesmírny výskum #rakovina #imunitný systém #chemoterapia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk