Koniec nočných môr?

Údajne existuje spôsob, ako kontrolovať vlastné sny s využitím kombinácie troch techník a predchádzať tak nočným morám. Doktor Denholm Aspy z katedry psychológie Adelaidskej univerzity uvádza, že nová metóda zvyšuje šancu na sny, pri ktorých sme si vedomí toho, že spíme a niečo sa nám zdá. Spáč vďaka tomu môže tento zážitok kontrolovať.

21.11.2017 15:00
spanok, žena Foto:
Vedomé sny údajne majú potenciál zlepšiť psychickú aj fyzickú kondíciu. Ilustračné foto.
debata

Existuje mnoho techník pre navodenie takýchto „vedomých“ snov, ale predchádzajúce štúdie uvádzali len nízku úspešnosť. Cieľom výskumu doktora Aspyho je vyvinúť účinnejšie techniky ich navodenia. Výsledky publikoval v časopise Dreaming.

Štúdia zahŕňala tri skupiny účastníkov a skúmala účinnosť troch rôznych techník navodenia vedomých snov.

Skúmanie reality – teda kontrolovanie svojho prostredia niekoľkokrát denne, aby ste zistili, či sa vám to náhodou nezdá. Prerušený spánok – prebudiť sa po piatich hodinách, zostať krátku chvíľu hore, a potom znovu zaspať, aby človek vkĺzol do spánkovej fázy REM, počas ktorej sa s vyššou pravdepodobnosťou snívajú sny. Mnemonické navodenie vedomých snov (MILD) – to zahŕňa prebudenie po piatich hodinách spánku a zafixovanie zámeru zapamätať si, čo sa človeku bude snívať, až znovu zaspí. Docieli to tým, že než sa znovu uloží spať, opakuje si vetu: „Keď budem spať, budem si pamätať, čo sa mi snívalo.“ Počas zaspávania si človek môže predstavovať sám seba, ako sa mu sníva nejaký príjemný sen.

V skupine 47 ľudí, ktorí kombinovali všetky tieto tri techniky, dosiahli účastníci 17-percentný úspech v podobe vedomých snov už po jednom týždni, čo bol podstatne lepší výsledok než počas základného týždňa, keď žiadnu z týchto techník nevykonávali. Medzi tými, ktorí dokázali zaspať počas prvých piatich minút od dokončenia techniky MILD, bola úspešnosť vedomých snov oveľa vyššia – podarila sa pri takmer 46 percentách pokusov.

„Technika MILD funguje na tom, čomu hovoríme prospektívna pamäť. To je typ pamäte, ktorého úlohou je pripomenúť si informácie v určitom budúcom čase či po istom deji,“ uviedol doktor Aspy. „Opakovaním vety, že si budeme pamätať to, čo sa nám sníva, vytvárame v pamäti zámer a ten podporuje tvorbu vedomého sna. A čo je ešte dôležitejšie – tí, ktorí hlásili úspech pri použití techniky MILD, boli nasledujúci deň podstatne menej spánkovo deprivovaní. To naznačuje, že sen, ktorý si uvedomujeme, nemá žiadne negatívne následky na kvalitu spánku,“ dodal Aspy.

„Tieto výsledky nás priviedli o krok bližšie k vyvinutiu vysoko účinných techník k navodeniu vedomých snov, ktoré by nám umožnili študovať mnoho potenciálnych prínosov tohto druhu spánku, ako je liečba nočných môr a zlepšenie fyzických schopností a zručností s pomocou ich nácviku v prostredí uvedomovania si snov,“ uviedol Aspy, ktorý vo výskume naďalej pokračuje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #spánok #nočná mora