Obezita nezávisí od génov, ale od štýlu

14.05.2018 12:00
dvojčatá
Výskum na dvojčatách ukázal, že obezita nie je geneticky podmienená. Skôr ide o vonkajšie vplyvy, ako je pohyb alebo stravovacie návyky. Autor:

Životné prostredie a životný štýl určujú vývoj obezity viac ako gény, ktoré sme zdedili. To je hlavný záver, ku ktorému dospel tím vedcov z Milánskej univerzity, ktorých štúdiu zverejnil časopis Physiological Measurement. Obezita je vážnym zdravotným problémom a významným rizikovým faktorom pri vzniku kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä vo vyspelých krajinách, pripomínajú vedci.

Niektoré štúdie uvádzajú hypotézu, že pôvod obezity môže byť genetický. Toto vysvetlenie však môže byť aplikované iba na päť percent najzávažnejších prípadov obezity. Genetický pôvod totiž nedovoľuje vysvetliť väčšinu individuálnych variácií indexu telesnej hmotnosti (BMI). Tieto variácie možno pripísať faktorom utvárajúcim životné prostredie a životný štýl ľudí. Pretrvávajú však pochybnosti a skutočný význam genetických dispozícií nie je ešte vysvetlený.

„V jednej z našich predchádzajúcich štúdií sme identifikovali sériu 38 génov, ktorých aktivácia je spojená s rôznymi charakteristikami spojenými s obezitou: zápaly, rakovina, poruchy plodnosti a nálady,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Francesc Font-Clos. „Snažili sme sa teda porozumieť tomu, či nám tento druh genetickej výbavy môže pomôcť zistiť úlohu, ktorú naše gény hrajú vo vývoji obezity,“ citoval ho taliansky denník La Repubblica.

Font-Clos a jeho tím porovnávali svoj zoznam génov s tými, ktoré iné štúdie spájali s variáciami indexu telesnej hmotnosti. Porovnávanie, uskutočnené vďaka algoritmu vyvinutému na Milánskej univerzite a umožňujúcemu zvýšiť efektívnosť podobných porovnávacích analýz, bolo urobené na 600 osobách z britskej databázy dvojčiat. Štúdium dvojčiat s rozdielnym indexom telesnej hmotnosti je totiž vynikajúcou príležitosťou na štúdium vzťahu medzi genetickou výbavou a obezitou.

Výsledky analýzy ukázali, že genetická dispozícia pre obezitu zistená v predchádzajúcich prácach je spojená s indexom telesnej hmotnosti aj s množstvom tukového tkaniva. Milánski vedci objavili, že u jednovaječných dvojčiat nie sú rozdiely v aktivácii tejto genetickej výbavy spôsobené ich genómom, ktorý je identický, ale variáciami telesnej hmotnosti. To znamená, že to nie je genóm, čo vyvoláva vznik obezity, ale že ide o faktory životného prostredia a životného štýlu.

„Naše výsledky ukazujú, že životné prostredie má pri vývoji obezity významnejšiu úlohu než genóm,“ uvádza docentka Caterina Portová z Milánskej univerzity, ktorá výskum koordinovala. „Nestávame sa obéznymi preto, že sme zdedili niektoré nešťastné gény. Nie je to otázka nešťastného dedičstva, ale podmienok, ktoré môžu byť zmenené. Preto je dôležité študovať obezitu v širšom kontexte, ktorý zahŕňa vnútorné, ako aj vonkajšie faktory a ich vzájomné pôsobenie,“ dodáva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#obezita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk